Tıbbi araçlara bağlı basınç yaralanmalarında hemşirelerin bilgi ve genel öz yeterlilik düzeyleri
Evaluation of medical and surgical nurses' knowledge and self-efficacy in preventing and managing medical device-related pressure injuries
  1. Tez No: 907676
  2. Yazar: HATİCE DAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAKİZE ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, dahili ve cerrahi hemşirelerinin tıbbi araca bağlı basınç yaralanmalarını (TABBY) önleme ve yönetmeye ilişkin bilgi, uygulama ve öz yeterlik düzeylerini belirlemektir. Tanımlayıcı ve kesitsel olan araştırma, iki farklı hastaneden 262 dahili ve cerrahi hemşiresi ile yürütülmüştür. Veriler, 1 Ekim 2023- 31 Mayıs 2024 arasında“Tıbbi Araçlara Bağlı Basınç Yaralanmalarında Hemşirelerin Bilgi ve Uygulamalarını Belirleme Aracı Soruları”ve“Basınç Yaralanması Yönetimi Öz Yeterlilik Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Hemşirelerin, bilgi ortalama puanı 11.28±3.29 ve öz yeterlik ortalama puanı 64.46±22.52'dir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the knowledge and self-efficacy levels of medical and surgical nurses in preventing and managing medical device-related pressure injuries (MDRPIs). This descriptive, cross-sectional study was conducted with 262 nurses from medical and surgical units in two hospitals. Data were collected between October 1, 2023, and May 31, 2024, using the“Medical Device-Related Pressure Injuries Knowledge and Practice Assessment Tool”and the“Pressure Ulcer Management Self-Efficacy Scale for Nurses.”The mean knowledge score of the nurses was 11.28±3.29, and the mean self-efficacy score was 64.46±22.52.