Dikkati içe ve dışa odaklamanın tenise özgü becerilerin edinimi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of internal and external focusing on the acquisition of tennis specific skills
- Tez No: 786137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
içsel ve dışsal dikkat odaklanması geri bildiriminin, çocuklarda tenise özgü becerilerin (tenis hedefleme performansı, tenis öğrenimi, dikkat kapasitesi, denge, kinestezik algı) edinimi üzerine etkisini incelemektir.Araştırmanın örneklemi yaşları 10.24 ±0.48 yıl olan toplam 30 kadın ,30 erkek sporcudan oluşmaktadır. Araştırmaya katılanlar rastgele yöntemle 3 farklı gruba ayrılmıştır. Gruplar; Dikkati Dışa Odaklanmış Grup (DDOG), antrenmanda talimatlar dışa odaklı olarak çalışan grup (n=20), Dikkati İçe Odaklanmış Grup (DİOG) antrenmanda talimatlar içe odaklı olarak çalışan grup (n=20), Kontrol Grup (KG) antrenmanda klasik tenis eğitimi alan grup (n=20). Tüm gruplara 60'ar dakikalık antrenmanlar haftada 3 gün 8 hafta olacak şekilde toplam 24 birim antrenman olacak şekilde uygulanmıştır. Tüm Katılımcılara, Flamingo Denge Testi (FDT), Burdon Dikkat Testi (BDT), Kinestetik Algı Testi (KAT), Tenis Beceri Testi (TBT) uygulanmıştır. Ölçüm dönemleri Ön Test antrenmanlar başlamadan önce, Son Test antrenman periyodu bitiminde (8. hafta sonunda) yapılmıştır. Antrenmanların bitiminden iki hafta sonra Bellek Testi (BT) uygulanmıştır.Çalışmada Tenis Beceri, Transfer Testi, Bellek Testi ve Kinestetik Algı testlerinden elde edilen verilere göre; DDOG'nun DİOG ve KG'na göre daha çok gelişim gösterdiği anlaşılmaktadır. Denge ve Burdon Dikkat Testi sonuçlarına göre tüm gruplarda gelişim olduğu ancak gruplar arasında anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of internal and external focus of attention feedback sequence on the acquisition of tennis-specific skills (tennis targeting performance, tennis learning, attention capacity, balance, kinesthetic perception) in children. The sample of the study consists of 30 female and 30 male athletes, whose age is 10.24 ± 0.48 years. Participants in the study were randomly divided into 3 different groups. Groups; The External Focused Group (DDOG), the outward focused instruction group (n=20), the İnternal Focused Group (DIOG) the inward focused instructional group (n=20), the Control Group (KG) classical tennis training in training. receiving group (n=20). 60-minute training sessions were applied to all groups, 3 days a week for 8 weeks, with a total of 24 units of training. Flamingo Balance Test (FDT), Burdon Attention Test (BDT), Kinesthetic Perception Test (KAT), Tennis Skill Test (TBT) were applied to all participants. Measurement periods The Pre-Test was done before the training started, and the Post-Test was done at the end of the training period (at the end of the 8th week). The Memory Test (BT) was administered two weeks after the end of the training sessions. In the study, according to the data obtained from the Tennis Skill, Transfer Test, Memory Test and Kinesthetic Perception tests; It is understood that DDOG shows more improvement than DIOG and KG. According to the results of the Balance and Burdon Attention Test, it was determined that there was improvement in all groups, but there was no significant difference between the groups.