B-type natriuretic peptide levels in patients with heart failure in patients attending İbn Alnafees hospital emergency department
Ibn Alnafees hastanesi acil durum bölümüne katılan hastalarda kalp yetmezliği olan hastalarda B tipi doğal peptit düzeyleri
- Tez No: 786138
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, kalp yetmezliği durumunda meydana gelen bazı biyokimyasal değişiklikleri araştırmak için 130 denek üzerinde yürütülmüştür. 130 kişinin 80'ine kalp yetmezliği teşhisi kondu, geri kalan 50'si çalışmayı kontrol etmek için sağlıklıydı. B-Tipi Natriüretik Peptit (BNP), troponin T, kreatinin, açlık kan şekeri (FBS), laktat dehidrojenaz (LDH) aktivitesi, trigliseritler, toplam kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve her denek için çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL) analiz edildi. Sonuçlar, kontrole kıyasla kalp yetmezliği hastalarında BNP, troponin T ve kreatinin düzeylerinde önemli artış olduğunu göstermiştir. Ayrıca, kalp yetmezliği hastalarında kontrole kıyasla LDH aktivitesi önemli ölçüde arttı. Öte yandan FBS, hastalar ve kontrol arasında önemli ölçüde değişmedi. Lipid profili parametreleri kalp yetmezliğinde kontrole göre önemli ölçüde değişti. Sonuç olarak, kalp yetmezliği böbrek fonksiyonu üzerinde güçlü bir etki göstermiştir ve BNP kalp yetmezliğinin patofizyolojisinde önemli rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 130 subjects to investigate some of the biochemical changes that happens during heart failure condition. Eighty subjects of the 130 were diagnosed with heart failure while the rest 50 were healthy to control the study. B-Type Natriuretic Peptide (BNP), troponin T, creatinine, fasting blood sugar (FBS), lactate dehydrogenase (LDH) activity, triglycerides, total cholesterol, high-density lipoprotein (HDL), low-density lipoprotein (LDL), and very low-density lipoprotein (VLDL) were analyzed for each subject. The results have shown significant increase in the levels of BNP, troponin T, and creatinine in heart failure patients compared to control. Moreover, the activity of LDH was increased significantly in heart failure patients compared to control. FBS on the other hand did not change significantly between patients and control. The lipid profile parameters were changed significantly in heart failure compared to control. In conclusion, heart failure has shown strong effect on the renal function, and BNP has played significant role in the pathophysiology of heart failure.