Baş ağrısı olan kişilerin depresyonun bilişsel ve duyuşsal boyutu yönünden depresyon hastaları ve normallerle karşılaştırılması
Comparison of headache patients with depression patients and normals in terms of cognitive and emotional aspects of depression
  1. Tez No: 81970
  2. Yazar: SAKİNE GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı baş ağrısının depresyon ve depresyonun bilişsel- duyuşsal boyutları yönünden tanınmasına katkıda bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda, baş ağrısı hastaları depresyon düzeyi, depresyonun bilişsel- duyuşsal boyutları yönünden, normal grupla ve depresyon hastalarıyla karşılaştırmıştır. Araştırma 44 baş ağrısı hastası, 40 depresyon hastası ve 30 baş ağrısı ve psikiyatrik bozukluğu olmayan normal kişi olmak üzere toplam 114 katılımcı üzerinde yapılmıştır. Veriler Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği ve Nöroloji Polikliniği ile Ankara Hastanesi Nöroloji Kliniği Baş Ağrısı Polikliniği'nden toplanmıştır. Araştırmada, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Otomatik Düşünceler Ölçeği ve Durumluk Sürekli Öfke Ölçeği değerlendirme aracı olarak kullanılmıştır. Çalışma sonucunda baş ağrısı hastalarının depresyon ve kaygı düzeyleri normal gruptan yüksek bulunmuştur. Depresyon hastalarının Sürekli Öfke, Öfke İçe, Öfke Dışa Alt Ölçeklerinden aldıkları puanlar, baş ağrısı ve normallerden yüksektir. Depresiflerin, her iki gruba göre öfkeyi daha çok dışa yönelttikleri görülmüştür. Gerilim tipi baş ağrısı hastalarının depresyon düzeyleri, migren baş ağrısı hastalarına göre yüksek bulunmuştur. Baş ağrısı hastalarında, depresyon düzeyi ile kaygı, olumsuz otomatik düşünceler ve sürekli öfke puanları arasında anlamlı düzeyde pozitif korelasyon bulunmuştur. Ayrıca Sürekli Öfke Alt Ölçeği puanları ile Beck Anksiyete Ölçeği puanları arasında da yüksek düzeyde pozitif korelasyon olduğu dikkati çekmiştir. Depresyon hastalarının depresyon düzeyleri ile kaygı düzeyleri ve Otomatik Düşünce Ölçeği puanları arasında anlamlı pozitif korelasyon bulunmuştur.İH Normal grubun depresyon düzeyleri ile Otomatik Düşünce Ölçeği, Sürekli Öfke, Öfke İçe ve Öfke Dışa puanlan arasında anlamlı düzeyde pozitif korelasyon bulunmuştur. Araştırma sonucunda baş ağrısı hastalarının kaygı ve depresyon düzeylerinin anlamlı düzeyde yüksek olduğu, yine depresyon hastaları ve normal kişilere göre öfkeyi daha fazla kontrol ettikleri yönünde sonuçlar elde edilmiş ve bulgular ilgili literatür ışığında tartışılarak konu ile ilgili gelecekte yapılacak çalışmalara yol gösterici önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of the current study is to contribute to the knowledge of the relationship between headache and depression, and the recognition of cognitive and emotional dimensions in depression. Toward the aim of the study, the headache patients are compared with the normal population and the depression patients for their depression level and differences in cognitive and emotional aspects of depression. The subjects (N= 114) included 44 headache patients, 40 depressive patients and 30 control patients, who had neither psychiatric problem nor headache compleints. The data were collected from Ankara Numune Hospital and Ankara Hospital. Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Authomatic Thought Scale, State-Trit Anger Scale were used in this research. The results showed that the depression and the anxiety scores of the headache patients were higher than the normal group's scores. The trait anger, anger inward and anger outward scores of depression patients were higer than that of the headache patients and the normals. It was found that depression level of tension headache patients were higher than that of migraine headache patients. There were significant positive correlations between the depressions scores and anxiety scores, negative authomatic thought and trait anger scores for headache patients. Similarly, there were significant positive correlations between the trait anger and the anxiety scores of the headache patients. The depression scores were positively correlated with anxiety scale, negative authomatic score for the depression patients. There were significant positive correlations between the depression scores, the anxiety scores and the negative authomatic scores for the depression patients. For the normal group, it was found that there were significant positive correlations between depression scores and negative outhomatic thought, trait anger, anger inward and anger outward scores.The results of the current study showed that the depression and the anxiety level of the headache patients were significantly higher and they control the anger more as compared to the depression patients and the normals.The results were discussed in the light of the literature and some suggessions were made for future research.