Mg (Ta,Nb)2O6 bileşiğinin elektronik, optik ve yapısal özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation on electronics, optical and structural properties of Mg(Ta,Nb)2O6
- Tez No: 786140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmamızda, Mg(Ta, Nb)2O6 bileşiğinin bazı fiziksel özellikleri teorik olarak incelenmiştir. Malzemenin bant yapısı çizilerek iletkenlik tipi belirlenmiştir. Daha sonraki aşamada optik özellikleri belirlenerek, malzemenin olası optoelektronik uygulama alanlarında kullanım olasılığı tartışılmıştır. Tezimizdeki hedeflere ulaşmak için Yoğunluk Fonksiyonel Teori tabanlı bilgisayar hesaplama yazılımı olan Wien2k programı kullanılmıştır. Bu programda, ilk olarak deneysel veriler kullanılarak yapı dosyası oluşturulmuştur. Yapı dosyası için gerekli olan malzemenin örgü sabitleri, uzay grubu ve kristalde bulundukları konumlar literatürden alınmıştır. Bu bilgiler ışığında incelenen malzemelerin seviye yoğunlukları, optik özellikleri ile elektronik bant yapıları hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar Mg(Ta,Nb)2O6 bileşiğinin yarıiletken malzeme olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, some physical properties of Mg(Ta,Nb)2O6 were investigated theoretically. After plotting electronic band gap of compounds, conduction type of compound was determined. In addition, their optical properties were examined and the possibility of using the material in optoelectronic application areas is discussed. To reach desireable goals, the Density Functional Theory based computer calculation software Wien2k was used. In this program, fıst the struct file is created. Needed inputs for struct file such as the lattice constants, the space group, and atomic positions in the crystal were gathered from previous experimental works in the literature. With help of obtained information from calculations, the density of states, optical properties, and electronic band structure of the material were calculated. The results obtained show that Mg(Ta,Nb)2O6 compound are a semiconductor material.