Tenis oyuncularında yervuruş teknik değerlendirme ölçeğinin geliştirilmesi
Groundstrokes in tennis players developing the evaluation scale
  1. Tez No: 786141
  2. Yazar: HAKAN DİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Çocuk tenis oyuncularının yer vuruş (elönü ve elarkası) tekniğinin tenis antrenörleri tarafından değerlendirilmesinde kullanılabilecek bir ölçek geliştirmektir. Yöntem: Çalışmaya en az iki yıl tenis eğitimi almış tenis oynama yaşları 3.50±0.82 yıl olan 10-12 yaş aralığında (11.47±0.89 yıl), boy uzunluk ortalaması 141.73±9.10 cm, ağırlık ortalaması 40.85±6.49 kg olan toplam 60 sporcu gönüllü (30 erkek 30 kız) katılmıştır. Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) yer vuruşları kontrol listesinin (YVKL) İngilizce'den Türkçe' ye çevrilmiştir. Türkçeye çevirisi yapılan ITF yer vuruşları listesinin (YVKL) 15 kişiden oluşan TTF 3. kd Antrenör lisansına sahip 5 yıldan fazla antrenörlük tecrübesine sahip antrenörler tarafından değerlendirilmiştir. Değerlendirilmesi yapılan YVKL 3 uzmandan oluşan seçici kurul vuruşun teknik bileşenlerinden antrenörlerin önemli ve çok önemli olarak seçtiği maddeleri 3 lü likert ölçeği şeklinde YGDF (yapılandırılmış gözlem değerlendirme formu) haline getirmişlerdir. YGDF'nin sahada uygulanması yapılarak Ölçeğin Güvenirlik ve geçerlik çalışmaları yapılmıştır. Araştırmadaki tüm veriler SPSS 25 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: 3 gözlemci antrenöründe el önü ve el arkası vuruşlar için yapmış oldukları 1. ve 2. hafta teknik gözlemleri incelendiğinde istatistiksel olarak pozitif yönde yüksek ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r>0.90, **p0.75 , **p
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to develop a scale that can be used by tennis coaches to evaluate the groundstrokes(forehand and backhand) technique of child tennis players. Method: The study was conducted in the 10-12 age range (11.47±0.89 years), with an age of 3.50±0.82 years to play tennis, who received tennis training for at least two years, the average height of 141.73±9.10 cm, and average weight. A total of 60 athletes (30 boys and 30 girls) with a weight of 40.85±6.49 kg participated. International Tennis Federation (ITF) groundstrokes checklist (YVKL) has been translated from English to Turkish. The (YVKL) translated into Turkish, consisting of 15 people, has been evaluated by trainers with TTF level 3 Tennis Trainer licenses with more than 5 years of coaching experience. YVKL, which was evaluated by the selection committee consisting of 3 experts, transformed the items selected by the coaches as important and very important, one of the technical components of the groundstrokes, into YGDF (structured observation evaluation form) in the form of a 3-point Likert scale. Reliability and validity studies of the scale were carried out by applying YGDF in the field. All data in the research were analyzed using the SPSS 25 package program. Results: When the 1st and 2nd week technical observations of 3 observer trainers for forehand and backhand strokes were examined, a statistically high and significant correlation was found (r>0.90, **p0.75 , **p