Dokuz Eylül Üniversitesi göğüs hastalıkları konseyinde son 10 yılda değerlendirilen tekli ve çoklu pulmoner nodüllerin izlem sonuçları, malignite oranları ve malignite belirleyicileri
Dokuz Eylül University chest diseases single and follow-up results of multiple pulmonary nodules, malignity ratios and malignity determinants
  1. Tez No: 786145
  2. Yazar: BURÇA TAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM ERGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2011-2021 yılları arasında Göğüs Hastalıkları-Göğüs Cerrahisi ortak konseyinde değerlendirilen pulmoner nodülü olan hastaların izlem sonuçlarını, malignite oranlarını ve malignite belirleyicilerini ortaya koymaktır. METOD: Dokuz Eylül Üniversitesi Göğüs Hastalıkları-Göğüs Cerrahisi konseyinde Aralık 2011-Şubat 2021 tarihleri arasında değerlendirilen 576 hastanın konsey notları, demografik verileri, risk faktörleri, klinik bulguları, ön tanıları, toraks BT bulguları, PET bulguları ve patoloji sonuçları kaydedilmiştir. Hastaya ve nodüle ait faktörler ile histopatolojik tanı arasındaki ilişki araştırılmıştır. BULGULAR: Çalışmada 113'ü (%46,6) SPN, 129'u (%53,3) MPN nedeniyle konseye çıkarılan 242 hasta değerlendirilmiştir. Tek değişkenli regresyon analizinde nodül çapının 8,5 mm'den büyük olması, nodülün soliter olması, kısmi solid yoğunlukta olması, ek malignite varlığı, nodülün spiküle, lobüle ve düzensiz kenar özelliği göstermesi konseyde malign ön tanı alma açısından istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The aim of this study is to reveal the follow-up results, malignancy rates and malignancy determinants of patients with pulmonary nodules evaluated in the Joint Council of Chest Diseases-Thoracic Surgery at Dokuz Eylul University Faculty of Medicine between 2011-2021. METHODS: Council notes, demographic data, risk factors, clinical findings, clinical pre- diagnoses, thorax CT findings, PET findings and pathology results of 576 patients who were evaluated at Dokuz Eylül University Chest Diseases-Thoracic Surgery council between December 2011 and February 2021 were recorded. The follow-up results of the nodules, malignancy rates and malignancy determinants were revealed, and the relationship between the patient and the nodule's factors and histopathological diagnosis was investigated. RESULTS: In the study, 242 patients, 113 (46.6%) of whom were referred to the council for SPN and 129 (53.3%) for MPN, were evaluated. In the univariate regression analysis, it was found statistically significant in terms of prediagnosis of malignancy in the council that the diameter of the nodule was greater than 8.5 mm, the nodule was solitary, had partial solid density, presence of additional malignancy, and spiculated, lobulated and irregular margins of the nodule.