The relationship between nesfatin-1, vitamin D and oxidative stress in women with polycystic ovarian syndrome
Polikistik over sendromlu kadınlarda nesfatin-1, D vitamini ve oksidatif stres arasındaki ilişki
- Tez No: 786149
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Polikistik over sendromlu kadınlarda total oksidan durum (TOS), malondialdehit (MDA), nesfatin-1 ve vitamin D'nin rolleri üzerine yapılan bu çalışmaya 130 katılımcı (PCOS) katılmıştır. Vücut kitle indeksi (VKİ) 27,54±1,74 kg/m2 olan 80 kadın PKOS'lu olarak tanımlanırken, VKİ 25±48 2,81 kg/m2 olan 50 sağlıklı kadın kontrol olarak görev yaptı. Sonuçlar, kontrole kıyasla PKOS'lu kadınlarda D vitamini ve nesfatin-1 düzeylerinde azalma ile TOS ve MDA düzeylerinde anlamlı bir artış olduğunu gösterdi. Ayrıca kan şekeri düzeyinin kontrole göre PKOS'ta daha yüksek olduğu gözlendi. Testosteron ve Luteinizan Hormon PCOS'lu kadınlarda da arttı. Öte yandan, Folikül Uyarıcı Hormon düzeyi, PCOS kadınları ve kontrol arasında önemli ölçüde farklı değildi. Ayrıca PCOS'lu kadınlarda nesfatin-1 ile BMI arasında negatif, TOS ile MDA arasında ise pozitif korelasyon gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This Study on the roles of total oxidant status (TOS), malondialdehyde (MDA), nesfatin-1, and vitamin D in women with polycystic ovarian syndrome involved 130 participants (PCOS). 80 women with a body mass index (BMI) of 27.54±1.74 kg/m2 were identified as having PCOS, while 50 healthy women with a BMI of 25±48 2.81 kg/m2 served as controls. The results indicated significant increase in the levels of TOS and MDA with a decrease in the levels of vitamin D and nesfatin-1 in PCOS women compared to control. Moreover, the blood glucose level was observed to be higher in PCOS compared to control. Testosterone and Luteinizing Hormone were increased also in PCOS women. On the other hand, Follicle Stimulating Hormone level was non- significantly different between PCOS women and control. Also, PCOS women have shown negative correlation between nesfatin-1 and BMI, and positive correlation between TOS and MDA.