Hemşirelik bakım yoğunluğu sisteminin geliştirilmesi ve idealhemşire sayısının belirlenmesi
Developing the nursing care intensity system and determining theideal number of nurses
  1. Tez No: 786158
  2. Yazar: HANDAN KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KANTEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Hasta sınıflandırma sistemi skalası (HSSS) ve İdeal hemşirelik bakım yoğunluk düzeyi skalasını oluşturarak hemşirelik bakım yoğunluğu sisteminin geliştirilmesi ve Nöroloji yoğun bakım ünitesinde hasta bakım gereksinimlerini karşılayacak ideal hemşire sayısını belirlemektir. Yöntem: Çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi hastanesi Nöroloji yoğun bakım ünitesinde çalışan 6 hemşire ile 01 Şubat-30 Ağustos 2022 tarihleri arasında 94 günlük gözlem ile gerçekleştirilmiştir. Veriler hemşire kişisel bilgi formu, hasta sınıflandırma sistemi skalası, ideal hemşirelik bakım yoğunluk düzeyi skalası, bakım dışı hemşirelik faaliyetleri listesi, sistem kullanılabilirlik ölçeği ve katılımcı eğitimi kontrol listesi ile toplanmıştır. Veri analizi Kendall's W testi, Kruskal-Wallis testi, Kappa katsayısı, Cochran Q testi, Friedman S testi, Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Uzman görüşlerinin uyumluluk düzeyi Cohen's Kappa analizi ile gerçekleştirilmiştir. Buna göre, U1, U2, U5, U6 ve U7 değerlendirmeleri arasında Kappa katsayısı κ=1,0 olurken U3 ile κ=0,524 ve U4 ile κ=0,612 değerleri elde edilmiştir. İdeal hemşirelik bakım yoğunluğu algısı ile hemşire başına düşen hasta bakım yoğunluğu arasındaki ilişki yüksek düzeyde belirlendi (r:0,731; p:
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to develop the nursing care intensity system by create the patient classification system scale (PCSS) and the ideal nursing care intensity level scale and to determine the ideal number of nurses to meet the patient care needs in the neurological intensive care unit. Method: The study was conducted with 6 nurses working in the neurological intensive care unit of Süleyman Demirel University hospital, between 01 February and 30 August 2022 with 94-day observations. Nurse personal information form, patient classification system scale, ideal nursing care intensity level scale, list for non-care nursing activities, the System Usability Scale, and participant training checklist were used to collect data. The data were analyzed using Kendall's W test, Kruskal-Wallis test, Kappa coefficient, Cochran Q test, Friedman S test, Pearson's correlation analysis, and regression analysis. Findings: The compatibility level of expert opinions was analyzed with Cohen's Kappa analysis. Accordingly, Kappa coefficient between U1, U2, U5, U6 and U7 evaluations was κ=1.0, while it was K=0.524 with U3 and κ=0.612 with U4. The correlation between the perception of ideal nursing care intensity and patient care intensity per nurse was determined to be high (r:0.731; p: