An analysis of radicalization models with examples of lone-wolf terrorism
- Tez No: 786157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışması, siyasi şiddetin en yaygın biçimlerinden biri olan“yalnız kurt”terörizminin radikalleşme sürecine odaklanmaktadır. Bu araştırma, yalnız kurt terörizminin artışının hem aşırı sağ kesimine hem de çevrimiçi alanlara etkileriyle birlikte, radikalleşme süreci aracılığıyla incelenmesi gerektiğini öne sürer. Ayrıca bu araştırma, radikalleşme sürecinin bileşenlerini ayrıştırmak için Mark S. Hamm ve Ramon Spaaij'ın radikalleşme teorisine dayanan“Yalnız Kurt Terörizminin Radikalleşme Modeli”ni kullanmaktadır. Bu makale öncelikle radikalleşme literatüründe siyasi şiddetle ilişkilendirilen terimleri ve daha sonra seçilen modeli inceler. Sırasıyla 2011 Norveç saldırıları, 2019 Christchurch cami saldırıları ve 2022 Buffalo saldırısı olarak belirlenen üç terör vakası arasındaki ortak noktaları anlamak için radikalleşme unsurlarını analiz eder. Sonuç olarak bu çalışma, yalnız kurt terörizminin radikalleşme döngüsünü ve bileşenlerini terörizm örneklerinden ortaya çıkan çeşitli ortak noktalar üzerinden anlamaya yardımcı olabilecek sonuçlara ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper focuses on the radicalization process of one of the most relevant forms of political violence, which is the phenomenon of“lone wolf”terrorism. This research proposes that the rise of lone-wolf terrorism, along with its implications for both right-wing extremism and online spheres, requires examination through the process of radicalization. Furthermore, this paper uses the“Radicalization Model of Lone Wolf Terrorism,”based on Mark S. Hamm and Ramon Spaaij's radicalization model, to break down the components of the process. Initially, this paper focuses on terms associated with political violence within the radicalization literature. Secondly, this paper studies the chosen model and analyzes its elements to comprehend the commonalities between three terrorism cases: the 2011 Norway attacks, the 2019 Christchurch mosque shootings, and the 2022 Buffalo shooting. As a result, this paper reaches conclusions that can help to understand the radicalization cycle of lone wolf terrorism through its components and various commonalities that emerge from the terrorism examples.