Assessment of the impacts of future climatic variations and anthropogenic activities on Burdur lake levels
Gelecek iklim değişimleri ve antropojenik faaliyetlerin Burdur gölü seviyeleri üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 786237
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICIGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrojeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Göl su seviyeleri, göle akış ve gölden akıştaki dengesizlikler nedeniyle doğal olarak dalgalanır. Ancak, göl hidrolojik rejimleri, Burdur Gölü'nde olduğu gibi, iklim değişiklikleri ve insan müdahalelerinin etkisiyle değişebilir. Burdur Gölü seviyesi 1970'li yılların başından beri sürekli olarak düşmektedir. Bu çalışmada, akifer ile Burdur Gölü arasındaki kayıp-kazanç ilişkisini ve göl seviyesindeki düşüşün olası nedenleri ve sonuçlarını belirlemek amacıyla MODFLOW kullanılarak 3 boyutlu sayısal yeraltı suyu akım modeli geliştirilmiştir. Kavramsal göl bütçesi bileşenleri analitik yöntemlerle ayrı ayrı hesaplanmıştır. Ayrıca, göle yüzey suyu girişini hesaplamak için 2 boyutlu sayısal yüzey suyu akış modeli geliştirilmiştir. Akabinde, gölü simüle etmek için göl paketi kullanılarak, 1969-1971 ve 2014-2016 yılları için kararsız akım koşulları altında kalibrasyon yapılmıştır. Model kalibrasyonları, göl ve yeraltı suyu seviyeleri ile kavramsal göl bütçesine göre kabul edilebilir hata limitleri içerisinde başarılı olmuştur. Akifer ve gölün, gelecekteki iklim değişimleri, yeraltı suyu pompajı ve gölü besleyen akarsular üzerindeki rezervuarların işletilmesi gibi değişkenlere verdiği tepkiler, 46 yıllık bir süre için üç senaryo kullanılarak değerlendirilmiştir. Gelecek iklim verileri, CORDEX Bölgesel İklim Modellerinin RCP 4.5 ve RCP 8.5 senaryolarından alınmıştır. Burdur Gölü seviyesinin, 46 yıl içerisinde, iklim değişikliği ve aşırı pompaj etkisiyle 7 m'ye kadar düşmesi ve yüzey sularının salınmasıyla iklim değişikliğinin etkilerine rağmen 3 m'ye kadar yükselmesi beklenmektedir. Bulgular, Burdur Gölü ve havzasında istenen koşulların oluşturulması ve sürdürülmesi için dinamik bir göl yönetim planının belirlenmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Lake water levels naturally fluctuate due to imbalances in water inputs and outputs. However, lake hydrologic regimes may be altered by the impacts of climatic factors and human interventions, as in Burdur Lake. The Burdur Lake level has continuously decreased since the beginning of the 1970s. In this study, in order to quantify the loss/gain relationship between the aquifer and the Burdur Lake and specify the potential causes and consequences for the lake level decline, a 3-D numerical groundwater flow model was developed using MODFLOW. Conceptual lake budget components were calculated separately with the analytic methods. Also, a numerical 2-D surface water flow model was developed to calculate the surface water inflow to the lake. Subsequently, a transient calibration was conducted for 1969-1971 and 2014-2016, simulating the lake using the lake package. The model calibrations succeeded within the acceptable error limits with respect to the lake and groundwater levels and conceptual lake budget. The responses of the aquifer and lake to the changes, such as future climatic variations, groundwater pumping, and operation of reservoirs on the streams feeding the lake, were assessed for three scenarios over a period of 46 years. Future climatic data originated from RCP 4.5 and RCP 8.5 scenarios of the CORDEX Regional Climate Models. Burdur Lake level is expected to decline by up to 7 m with the impacts of climate variations and excessive pumping and increase by up to 3 m, despite the effect of climate change with the release of surface water flows within 46 years. The findings suggest that a dynamic lake management plan should be identified to create and maintain desired conditions in Burdur Lake and its watershed.