Gönüllülüğün yeni hali 'E-Gönüllülük' ve Aydın Gençlik Merkezi gönüllülerinin e-Gönüllülük farkındalığı
The new state of volunteering 'E-Volunteering' and Aydin Youth Center volunteers' e-Volunteering awareness
- Tez No: 786238
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Spor, Social Work, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yapılan bu araştırma, gündeme yeni gelmeye başlayan e-Gönüllülük faaliyetleri üzerinde durmaktadır. e-Gönüllülük, pandemi süreciyle evden üretmenin zorunlu hale gelmesi sonucu hızla gelişim göstermiştir. Bu araştırmada, e-Gönüllülük kavramının ne ifade ettiği, e-Gönüllülük faaliyetlerinin kapsamının ne olduğu açıklanmıştır. e-Gönüllülük faaliyetini organize eden ve faaliyete katılım gösteren gönüllü gençlerin yaşadığı zorluk ve avantajları üzerinde durulmuş, e-Gönüllülüğün onların nezdindeki önemi açıklanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada gönüllülerin günden güne gelişim gösteren e-Gönüllülüğe katılım düzeyleri ve e-Gönüllülük farkındalıkları ortaya konmuştur. Çalışma görüşme metodu kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmada toplam 30 kişi ile görüşülmüştür. 10 kişi Emel Mustafa Uşaklı Anadolu Lisesi Genç Ofisi gönüllüleri, 10 kişi Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Genç Ofisi gönüllüleri, 10 kişi Aydın Gençlik Merkezi gönüllüleri olmak üzere 14-29 yaş aralığındaki gönüllü gençlerden seçilmiştir. Yapılan bu araştırmada veri toplama aracı olarak nitel araştırma tekniklerinden yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Bu çalışmada katılımcılarla ayrı ayrı görüşme yapılmıştır. Bulgular istatistiksel bir işlem yapılmadan ortaya konmuştur. Katılımcılara geleneksel gönüllülük ve e-Gönüllülük ile ilgili sorular sorulmuş, verilen cevapların analizinde betimsel ve içerik analize başvurulmuş, katılımcıların ifadeleri hiçbir değişiklik yapılmadan yazılmıştır. Çalışma neticesinde görüşme yapılan bireyler geleneksel gönüllülüğün önemini vurgulamış, e-Gönüllülüğün geleneksel gönüllüğün zorluklarını ortadan kaldırdığını ve kişilere farklı ve birçok fırsat yarattığını ifade etmişlerdir. e-Gönüllülük sayesinde kolay ve daha az masrafla ulaşılan bilgiyi başkalarıyla paylaşmak, mesafe tanımaz hale gelmiştir. Buna rağmen geleneksel gönüllülük ile e-Gönüllülük faaliyetlerine katılımları ve organize etmeleri üzerinde durulduğunda önemli fark vardır. Geleneksel gönüllüğü tercih eden katılımcılar e-Gönüllülüğü tercih etmemektedirler. Çünkü e-Gönüllülük faaliyetinde fiziksel temas yoktur. Geleneksel gönüllülükte kurulan iletişim ortamı e-Gönüllülükte yaratılamamaktadır. Nihai olarak e-Gönüllülüğün geleneksel gönüllülüğün aksine samimiyetten yoksun olması gönüllülerin e-Gönüllülüğü tercih etmemelerinin en temel sebebidir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on e-Volunteering activities that are just starting to come to the fore. e-Volunteering has developed rapidly as home production has become mandatory due to the pandemic process. In this research, what the concept of e-Volunteering means and what is the scope of e-Volunteering activities are explained. The difficulties and advantages of the volunteer youth who organize and participate in the e-Volunteering activity are emphasized,and the importance of e-Volunteering for them is explained. As a result, in this study,volunteers' level of participation in e-Volunteering, which develops day by day, and their awareness of e-Volunteering were revealed. The study was conducted using the interview method. In the study, interviewed totally 30 people. Emel Mustafa Uşakli Anatolian High School Young Office's 10 volunteers, Aydin Adnan Menderes University Young Office's 10 volunteers, Aydin Youth Center's 10 volunteers were chosen from between the ages of 14-29. In this research, semi-structured interview technique, one of the qualitative research techniques, was used as a data collection tool. In this study, the participants were interviewed separately. The findings were presented without any statistical processing. The participants were asked questions about traditional volunteering and e-Volunteering, descriptive and content analysis was used in the analysis of the answers, and the statements of the participants were written without any changes. As a result of the study, the interviewed individuals emphasized the importance of traditional volunteering and stated that e-Volunteering eliminates the difficulties of traditional volunteering and creates different and many opportunities for people. Thanks to eVolunteering, sharing the information that is obtained easily and with less expense with others has become a distance. However, there is a significant difference between traditional volunteering and their participation in and organizing e-Volunteering activities. Participants who prefer traditional volunteering do not prefer e-Volunteering. Because there is no physical contact in e-Volunteering activity. The communication environment established in traditional volunteering cannot be created in e-Volunteering. Ultimately, the lack of sincerity in e-Volunteering, unlike traditional volunteering, is the main reason why volunteers do not prefer e-Volunteering.