Kronik böbrek yetmezliği olan bireylerde hastalık algısının öznel iyi oluş düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of disease perception on subjective well-being levels in individuals with chronic kidney failure
  1. Tez No: 786236
  2. Yazar: CEYLAN BULUT KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA OKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma KBY'li bireylerin hastalık algısının öznel iyi oluşlarına olan etkisini incelemek amacıyla planlamıştır. Araştırma, 18 Temmuz- 18 Ekim 2022 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları AD Nefroloji BD'nda yürütülmüştür. Araştırma örneklemini çalışmanın yapıldığı tarihlerde KBY tanısı ile tedavi gören ve araştırmaya katılmayı kabul eden 70 kişi oluşturmuştur. Araştırma verileri, yüz yüze görüşme yöntemi ile veri toplama araçları kullanılarak toplanmıştır. Bireyin tanıtıcı özellikleri“Bireysel Tanıtım Formu”ile, hastalık algısı“Kısa Hastalık Algısı Ölçeği”ile, öznel iyi oluş“Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu”ile ölçülmüştür. Araştırmanın veri analizinde,“Kolmogorov-Smirnov testi”,“Bağımsız Örneklem t Testi”,“Mann Whitney U Testi”,“Tek Yönlü Varyans Analizi”,“Kruskal Wallis H Testi”ve“Bonferroni Post hoc testi”kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre, KBY'li bireylerde hastalık algı puanı azaldıkça mutluluk düzeyi artmaktadır. Hastalık algısı ve öznel iyi oluş arasında negatif yönde orta düzey anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
This research was planned to examine the orientation of individuals with CRF towards subjective well-being of their perception of illness. The research was carried out between 18 July and 18 October 2022 at Ege University Medical Faculty Hospital, Department of Internal Medicine, Department of Nephrology. 70 people who were treated with CRF referral and agreed to go on the dates of the sampling of the research. Research data were collected using face-to-face interview method and data collection tools. The descriptive characteristics of the individual were measured with the“Individual Description Form”, the perception of illness with the“Short Illness Perception Scale”, and subjective well-beings with the“Oxford Happiness Scale Short Form”. In the data analysis of the research,“Kolmogorov-Smirnov test”,“Independent Sample t-Test”,“Mann Whitney U Test”,“One Way Analysis of Variance”,“Kruskal Wallis H Test”and“Bonferroni Post hoc test”were used. Relatively, the level of happiness increases as the disease perception score decreases in people with CRF. There is a moderately negative relationship between the perception of illness and subjective well-being.