Investigating the relationship between voluntary work and the quality of living (Conducted within congress 60, addiction treatment NGO based in Iran)
Kongre 60, İran merkezli bir bağımlılık tedavi STK'sında gerçekleştirilen gönüllü çalışma ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 925096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR AKSEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, gönüllü çalışma ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi araştırmakta ve İran'daki bağımlılık tedavisi ve iyileşmesine odaklanan bir sivil toplum kuruluşu (STK) olan Congress 60'ı incelemektedir. Nicel bir araştırma yöntemi benimseyen çalışma, veri toplamak için iki yaygın olarak kabul görmüş aracı kullanmaktadır: Bales Gönüllülük-Aktivizm Ölçeği ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQOL-BREF). Bales Ölçeği, katılımcıların gönüllü faaliyetlere katılım düzeyini ölçerken, WHOQOL-BREF fiziksel, psikolojik, sosyal ve çevresel alanlarda yaşam kalitesini değerlendirmektedir. Bu standartlaştırılmış araçların kullanımı, elde edilen bulguların güvenilirliğini ve karşılaştırılabilirliğini artırarak, gönüllülüğün bireylerin refahı üzerindeki etkilerini daha ayrıntılı bir şekilde inceleme fırsatı sunmaktadır. Araştırma ortamı olarak Congress 60'ın seçilmesi, gönüllü hizmetlerin bu kuruluşun temel faaliyetlerine entegre edildiği benzersiz yapısı nedeniyle anlamlıdır. Bu, insani ve terapötik bir bağlamda gönüllülük ile yaşam kalitesi arasındaki dinamikleri keşfetmek için ideal bir çerçeve sağlamaktadır. Çalışmanın ön bulguları, gönüllülüğün farklı boyutları ile yaşam kalitesinin çeşitli yönleri arasında önemli ve olumlu korelasyonlar olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle, gönüllü çalışmalara aktif katılımın, daha yüksek bir psikolojik iyilik hali, gelişmiş sosyal ilişkiler ve yaşam amacında artış ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, yapılandırılmış gönüllü hizmetlerin bireylerin genel refahını geliştirme konusundaki dönüştürücü potansiyelini vurgulamaktadır. Bu çalışma, gönüllülüğün psikososyal faydalarına ilişkin yeni perspektifler sunmakta ve altruistik faaliyetlerin bireylerin genel yaşam kalitesini nasıl artırabileceğini anlamaya katkı sağlamaktadır. Ayrıca, Congress 60 gibi organizasyonlarda gönüllülüğün temel rolünü bir kez daha gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between voluntary work and the quality of living, focusing on Congress 60, an Iranian NGO dedicated to addiction treatment and recovery. By employing a quantitative research approach, the study leverages two widely recognized tools to gather data: the Bales Volunteerism-Activism Scale and the WHOQOL-BREF (World Health Organization Quality of Life – BREF) questionnaire. The Bales Scale measures the depth and extent of participants' engagement in voluntary activities, while the WHOQOL-BREF evaluates their perceived quality of life across physical, psychological, social, and environmental domains. The exclusive use of these standardized instruments ensures the reliability and comparability of findings, allowing for a detailed examination of how volunteerism influences well-being. Congress 60 was selected as the research setting due to its unique integration of voluntary service into its core activities, offering an ideal framework for exploring the interplay between volunteerism and quality of life within a humanitarian and therapeutic environment. Preliminary findings demonstrate significant positive correlations between various dimensions of volunteerism and quality of life. Notably, active participation in voluntary work was associated with higher psychological well-being, improved social relationships, and a greater sense of purpose. These results underscore the transformative potential of structured voluntary service in fostering holistic well-being, particularly in contexts aimed at addiction recovery. By providing insights into the psychosocial benefits of volunteerism, this study contributes to a deeper understanding of how engaging in altruistic activities can enhance individuals' overall quality of life, further highlighting the integral role of volunteerism in organizations like Congress 60.