Süpervize ev tabanlı pulmoner telerehabilitasyon programı ile bilişsel telerehabilitasyonun etkinliğinin ileri evre kronik obstrüktif akciğer hastalarında karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of supervised home-based pulmonary telerehabilitation program and cognitive telerehabilitation in patients with severe chronic obstructive lung disease
- Tez No: 786247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları, Physiotherapy and Rehabilitation, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı ağır egzersiz yapmakta zorluk çeken ileri evre KOAH hastalarında süpervize pulmoner telerehabilitasyon (PtR) programının ve bilişsel telerehabilitasyon (BtR) yönteminin etkinliğinin karşılaştırılmasıydı. Gereç ve Yöntem: Toplam 26 hasta rastgele PtR ve BtR gruplarına ayrıldı. Her iki gruba da 8 hafta boyunca solunum egzersizleri, periferik kas kuvvetlendirme, serbest yürüyüş ve sekresyon atım tekniği verildi. BtR grubu kuvvetlendirme egzersizlerini aktif olarak yapmak yerine motor imgeleme (Mİ) ve hareket gözlem (HG) yöntemi ile kas güçlendirme yaptırıldı. Periferik kas kuvveti, 6 dakika yürüme testi (6DYT), modifiye Medical Research Council (mMRC) dispne ve KOAH Değerlendirme Anketi (CAT) skoru, London Chest Günlük Yaşam Aktiviteleri Anketi (LCGYA), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ), Saint George Solunum Yaşam Kalitesi Anketi (SGRQ) skorları, kan laktat düzeyi, imgeleme ve kognitif yetenekleri, ve aksesuar solunum kaslarının EMG kas aktivasyon düzeyleri değerlendirildi. Bulgular: Tanımlayıcı özellikleri anlamlı olarak farklılık göstermeyen (p>0,05) 23 KOAH hastası analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to compare the effectiveness of the supervised pulmonary telerehabilitation (PtR) program and the cognitive telerehabilitation (CtR) method in severe COPD patients who have difficulty in doing heavy exercise. Materials and Methods: A total of 26 patients were randomly divided into PtR and CtR groups. Respiratory exercises, peripheral muscle strengthening, free walking and secretion technique were given to both groups for 8 weeks. Instead of actively performing CtR group strengthening exercises, muscle strengthening was performed with motor imagery (MI) and action observation (AO) methods. Peripheral muscle strength, 6-minute walk test (6MWT), modified Medical Research Council (mMRC) dyspnea and COPD Assessment Questionnaire (CAT) score, London Chest Activities of Daily Living Questionnaire (LCADL), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), Saint George Respiratory Quality of Life Scale (SGRQ) scores, blood lactate level, imagery and cognitive abilities, and EMG muscle activation levels of accessory respiratory muscles were evaluated. Results: Twenty-three COPD patients whose descriptive features did not differ significantly (p>0.05) were analyzed.