Kalp yetersizliği olan yaşlı hastalarda inspiratuar kas eğitimi ve nintendo wii fit uygulamalarının etkinliği
The effectiveness of nintendo wii fit and inspiratory muscle training in older patients with heart failure
  1. Tez No: 786724
  2. Yazar: CİHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Geriatri, Kardiyoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Geriatrics, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmanın amacı kalp yetersizliği olan yaşlı hastalarda ev tabanlı kardiyak rehabilitasyon uygulamalarından olan Nintendo Wii (NW) ve İnspiratuar Kas Eğitimi (İKE) uygulamalarının etkinliğini araştırmak ve etkinliklerini birbirleriyle karşılaştırmaktır. Dahil edilme kriterlerini karşılayan katılımcılar üç gruba randomize edildi. NW grubu, NW oyun konsolu ile sekiz hafta, haftada üç seans, 60'ar dakika denetimli NW çalıştırıldı. İKE grubu Threshold İKE cihazı ile sekiz hafta, günde iki seans, 15'er dakika denetimsiz çalıştı. Kontrol grubu herhangi bir tedavi programına alınmadı ancak tüm katılımcılara eğitim broşürleri verildi ve fiziksel aktivitelerini sürdürmeleri istendi. Çalışma öncesi ve sonrasında tüm gruplara kapsamlı geriatrik değerlendirme ve kardiyo-pulmoner değerlendirme parametreleri uygulandı. Ayrıca NW grubuna çalışma sonrası bir deneyim anketi uygulandı. NW grubunun ilk ve son ölçümlerinde sandalyeden kalkma, yürüme, depresif durum, anksiyete, yaşam kalitesi verilerinde anlamlı iyileşmeler oldu. Değişim miktarının gruplar arası farkına bakıldığında NW grubunda kontrol grubuna göre yürüme, düşme korkusu, sarkopeni, depresif durum, yaşam kalitesi ve dispne verilerinde anlamlı iyileşmeler sağladı. NW ile İKE grubu arasında ağız içi basınç dışında anlamlı fark görülmedi. İKE grubunun ağız içi basınç ölçümleri diğer gruplardan anlamlı olacak şekilde arttı. NW grubu deneyim anketine göre oyun konsolunu çalışma sonrasında da kullanmak istediklerini ve ekipmana sahip olurlarsa her gün çalışabileceklerini belirttiler. Anlamlı çıkan verilere çalışma grubunun her grupta dahil olduğu on model ile regresyon analizi yapıldı. Yürüme mesafesi, denge, depresif durum, yaşam kalitesi ve dispne verilerindeki iyileşme bağımsız olarak çalışma grubu ile ilişkili bulundu. Çalışmamızda NW'nin güvenli ve uygulanabilir olduğu, denge, yürüme hızı, yürüme mesafesini artırdığı depresyon, düşme korkusu, dispneyi azalttığı, yaşam kalitesini artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effectiveness of home-based cardiac rehabilitation applications Nintendo Wii (NW) and Inspiratory Muscle Training (IMT) in older adults with heart failure and to compare their effectiveness with each other. Participants meeting the inclusion criteria were randomized into three groups. The NW group trained with the Nintendo Wii game console supervised for eight weeks; with three sessions a week, and 60 minutes for each. The IMT group worked with the Threshold IMT device unsupervised for eight weeks; with two sessions a day and for 15 minutes for each. The control group was not included in any treatment program, but all participants were given educational brochures and asked to maintain physical activities given in brochures. Comprehensive geriatric assessment (CGA) and cardio-pulmonary evaluation parameters were applied to all groups before and after the study. A post-study experience questionnaire was also administered to the NW group. In the first and last measurements of the NW group, there were significant improvements in physical performance parameters like chair stand or walking speed and CGA parameters like depression, anxiety and quality of life data. Considering the difference between the groups in the amount of change, the NW group achieved significant improvements in walking, fear of falling, sarcopenia, depression, quality of life and dyspnea data compared to the control group. Intraoral pressure measurements of the IMT group increased significantly compared to the other groups. According to the NW group experience survey, participitans stated that they wanted to use the game console after work and that they could work every day if they had the equipment. Regression analysis was performed with ten models in which the study group was included in each group, to the statistically significant data. Improvement in walking distance, balance, depression, quality of life, and dyspnea data were independently associated with the intervention group. In our study, we found out that NW was safe and applicable, and it improved balance, increased walking speed, walking distance and quality of life; and decreased depression, fear of falling and dyspnea.