Kronik boyun ağrılı diş hekimlerinde süpervize ve telerehabilitasyon yöntemleriyle uygulanan kombine egzersizlerin ağrı, kassal kuvvet, endurans ve disabiliteye etkisi
The effect of combined exercises applied with supervised and telerehabilitation methods on pain, muscular strength, endurance, and disability in dentists with chronic neck pain
  1. Tez No: 913379
  2. Yazar: EMRULLAH ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL GELECEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamız, kronik boyun ağrılı (KBA) diş hekimlerinde süpervize ve video-tabanlı telerehabilitasyon yöntemi ile uygulanan kombine egzersizlerin ağrı şiddeti, ağrı basınç eşiği, kassal endurans, kavrama kuvveti, boyun ve üst ekstremite disabilitesine olan etkilerini belirlemek amacıyla yapıldı. Altmış KBA'lı diş hekimi çalışmaya dahil edildi ve randomize olarak süpervize grup (n=19), telerehabilitasyon grubu (n=19) ve kontrol grubu (n=17) olarak üç gruba ayrıldı. Dirençli, germe ve postüral düzgünlük egzersizlerinden oluşan kombine egzersizler süpervize ve telerehabilitasyon yöntemiyle 12 hafta boyunca haftada üç gün olacak şekilde uygulandı. Kontrol grubuna ise broşür olarak hazırlanan aynı egzersizler broşür ev programı olarak verildi. Başlangıçta tüm olgulara ağrı şiddeti (VAS), ağrı basınç eşiği, kavrama kuvveti (el, lateral ve parmak ucu kavramalar), kassal endurans (derin boyun fleksörleri, skapular kassal endurans, statik ve dinamik kor enduransı), boyun ve üst ekstremite disabilitesi değerlendirmeleri yapıldı. Değerlendirmeler 12 haftalık eğitimden sonra tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted to determine the effects of combined exercises applied with supervised and video-based telerehabilitation methods on pain intensity, pain pressure threshold, muscular endurance, grip strength, neck and upper extremity disabilities in dentists with chronic neck pain (CNP). Sixty dentists with CNP were included in the study and randomly divided into three groups as supervised group (n=19), telerehabilitation group (n=19) and control group (n=17). Combined exercises consisting of resistance, stretching and postural alignment exercises were applied with supervised and telerehabilitation methods three days a week for 12 weeks. An exercise sheet including the same exercises as other groups but without resistance was given to the control group. Initially, all patients were assessed for pain intensity (VAS), pain pressure threshold, grip strength (hand, lateral and pinch grip), muscular endurance (deep neck flexors, scapular, static and dynamic core), neck and upper extremity disability. The assessments were repeated after 12 weeks of training.