Bipolar bozukluk atak dönemindeki hastaların nötrofil/lenfosit (nlr), trombosit/lenfosit (plr), monosit/lenfosit (mlr) oranları ile ortalama trombosit hacminin (mpv) borderline kişilik bozukluğu tanılı hastalar ve sağlıklı populasyonla karşılaştırılması
Comparison of neutrophil/lymphocyte (nlr), platelet/lymphocyte (plr), monocyte/lymphocyte (mlr) ratios and mean platelet volume (mpv) of patients in bipolar disorder attack period with patients with borderline personality disorder and healthy population
  1. Tez No: 786249
  2. Yazar: ONUR SANAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM ÖZGE BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızda, Bipolar Bozukluk (BB), Borderline Kişilik Bozukluğu (BKB) tanısı olanlar ile sağlıklı kontrollerin NLR, PLR, MLR, MPV ve diğer hemogram parametrelerini karşılaştırdık. Bu belirteçler yardımıyla inflamasyonun bahsi geçen psikopatolojiler ile olası ilişkisini ortaya koymayı hedefledik. Çalışmamıza DSM-5 tanı ölçütlerine göre tanı almış BB atak dönemdeki 90 hasta (70 manik, 20 depresif) ve DSM-5 tanı ölçütlerine göre tanı almış BKB 90 hasta alındı. Kontrol grubu olarak DSM-5'e göre herhangi bir psikiyatrik hastalığı bulunmayan 90 kişi çalışma kapsamına alındı. Tüm katılımcıların sosyodemografik-klinik verileri ile hemogram parametreleri geri yönelik incelenerek kaydedildi ve karşılaştırıldı. MPV değeri, BB hasta grubunda BKB ile kontrol gruplarına kıyasla daha düşük bulundu ve aradaki fark anlamlıydı. NLR, PLR, MLR ve diğer hemogram parametreleri açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Valproatın, hemogram değerlerini etkileyebilmesinden ötürü, valproat kullanan hastalar dışarıda bırakılarak aynı üç grup arasında hemogram değerleri karşılaştırıldığında ise; BB hasta grubunun NLR değeri, kontrol grubununkine göre yüksek bulundu ve aradaki fark anlamlıydı. Valproat kullanan ve kullanmayan hastaların hemogramları karşılaştırıldığında ise gruplar arasında anlamlı farklar bulundu. Valproat kullanan hastaların daha düşük trombosit, NLR, PLR değerlerine sahip olduğu saptandı. Çalışmamız, BB ve BKB etiyolojisi ile ilişkili olduğu düşünülen nöroinflamatuar hipotezlere katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan psikotrop ilaçların etkisi ile birlikte hemogram parametreleri etkilenebilmektedir. Ayrıca çalışmamız, retrospektif özellikle olmasının yanı sıra küçük bir hasta popülasyonu ile yapılmıştır. Bu nedenle daha büyük ve homojen hasta grupları ile tedavi standartizasyonu sağlandıktan sonra kapsamlı çalışmalar yapılması daha uygun olacaktır. Öyle ki BB, BKB ve diğer psikiyatrik hastalıklar ile inflamasyon ilişkisinin daha iyi aydınlatılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In our study, we compared the NLR, PLR, MLR, MPV and other hemogram parameters of those diagnosed with Bipolar Disorder (BD), Borderline Personality Disorder (BPD) and healthy controls. With the help of these markers, we aimed to reveal the possible relationship between inflammation and the aforementioned psychopathologies. In our study, 90 patients with BD in the attack phase (70 manic, 20 depressive) diagnosed according to DSM-5 diagnostic criteria and 90 patients with BPD diagnosed according to DSM-5 diagnostic criteria were included. As the control group, 90 people without any psychiatric disease according to DSM-5 were included in the study. Sociodemographic-clinical data of all participants and hemogram parameters were retrospectively analyzed, recorded and compared. The MPV value was found to be lower in the BD patient group compared to the BBP and control groups, and the difference was significant. There was no significant difference between the groups in terms of NLR, PLR, MLR and other hemogram parameters. Since valproate may affect hemogram values, patients using valproate were excluded and when hemogram values were compared between the same three groups; The NLR value of the BD patient group was higher than that of the control group, and the difference was significant. When the hemograms of the patients using and not using valproate were compared, significant differences were found between the groups. It was determined that patients using valproate had lower platelet, NLR, PLR values. Our study was conducted to contribute to the neuroinflammatory hypotheses that are thought to be associated with the etiology of BD and BPD. With the effect of psychotropic drugs used in the treatment of these diseases, hemogram parameters may be affected. In addition to being retrospective, our study was conducted with a small patient population. For this reason, it would be more appropriate to conduct comprehensive studies with larger and homogeneous patient groups after standardization of treatment is achieved. So much so that more studies are needed to better elucidate the relationship between BD, BPD and other psychiatric diseases and inflammation.