Effect of thoracic mobility versus lumbopelvic stabilization exercises on lower extremity flexibility, dynamic balance and proprioception in patients with chronic ankle instability
Torasik mobilite ve lumbopelvik stabilizasyon egzersizlerinin kronik ayak bileği instabilitesi olan kişilerde alt ekstremite fleksibilite, dinamik denge ve propriyosepsiyon üzerine etkisi
  1. Tez No: 786253
  2. Yazar: ECEM NUR TAKINDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TUĞÇE ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kronik Ayak Bileği İnstabilitesi (KAİ) olan hastalarda torasik mobilite egzersizleri ile lumbopelvik stabilizasyon egzersizlerinin dinamik denge, alt ekstremite esnekliği ve propriyosepsiyon üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Bu çalışma Kasım 2022 ve Ocak 2023 tarihlerinde Noi Physio & Pilates Studio'da yapılmıştır. 20-45 yaş arası toplam 30 katılımcı gönüllülük esasına göre çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma kriterlerine ve CAIT anketine uygun olarak çalışmaya katılmaya gönüllü olan ve bu anketten 27 ve altında puan alan tüm katılımcılar demografik bilgi formu ve bilgilendirilmiş onam formu doldurdu. Katılımcılar randomizasyon yöntemiyle 2 gruba ayrıldı ve rehabilitasyon protokollerine ek olarak her katılımcıya ayak bileği kuvvetlendirme egzersizlerini içeren ev egzersiz programı verildi. Ev egzersiz programı haftada 3 gün olarak reçete edildi. Birinci gruba torasik mobilite rehabilitasyon egzersizleri, ikinci gruba ise lumbopelvik stabilizasyon egzersizleri verildi. Tüm seanslar fizyoterapist gözetiminde 8 hafta boyunca haftada iki kez toplam 16 seans olacak şekilde planlandı ve her egzersiz seansı yaklaşık 50 dakikadır. Katılımcıların dinamik dengeleri egzersiz programı öncesi ve sonrasında Y Denge Testi ile değerlendirildi. Alt ekstremite propriyosepsiyonu eklem pozisyon hissi testi kullanılarak gonyometre yardımıyla, esneklik ise Düz Bacak Kaldırma Testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the effects of thoracic mobility exercises and lumbopelvic stabilization exercises in patients with Chronic Ankle Instability (CAI) on dynamic balance, lower extremity flexibility and proprioception. This study was conducted in Noi Physio & Pilates Studio in November 2022 and January 2023. Total of 30 participants aged 20-45 were included in the study on a voluntary basis. Demographic information and informed consent forms were filled into all subjects who volunteered to participate in the study and in accordance with the research criteria and CAIT questionnaire and who get 27 points or less from this questionnaire were included. Participant were divided into 2 groups randomly and in additon to the rehabilitation protocols, each participants was given home exercise program including ankle strenghtening exercises. Home exercise program was prescribed as 3 times a week. First group was received thoracic mobility rehabilitation exercises and second group was received lumbopelvic stabilization exercises in supervision of physiotherapist twice a week for 8 weeks (16 sessions total). Each exercise sessions taken with physiotherapist last approximately 50 minutes. Dynamic balance of the participants were assessed with Y Balance Test before and after the exercise program. Proprioception of lower extremity evaluated by measuring joint position sense with goniometer, and flexibility was assessed with Active Straight Leg Raise Test.