Beden eğitimi öğretmenlerinin bilgi ve iletişim teknolojileri kullanım düzeylerinin yaratıcı kişilik özelliklerine etkisi
Title of thesis: the effect of physical education teachers' information and communication technologies use levels on creative personality traits
- Tez No: 786264
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUSTAFA YORULMAZLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: İstanbul ili Esenyurt ilçesinde görev yapan Beden Eğitimi Öğretmenlerinin Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) kullanım düzeylerinin yaratıcı kişilikleri üzerine etkisini incelemektir. BİT'e yönelik tutumlarını ve yaratıcı kişilik özelliklerini çeşitli değişkenler açısından inceleyip aralarında anlamlı farklılıkların olup olmadığını belirlemek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Betimsel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmanın örneklemi İstanbul Esenyurt ilçesinde görev yapan Beden Eğitimi Öğretmenleridir. Araştırmada veri toplamak amacıyla, araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”, Günbatar (2014) tarafından geliştirilen“Bilgi ve İletişim Teknolojilerine Tutum Ölçeği”ve Şahin ve Danışman (2017) tarafından geliştirilen“Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the effect of Information and Communication Technologies (ICT) usage levels of Physical Education Teachers working in Istanbul Esenyurt district on their creative personalities. It is aimed to examine their attitudes towards ICT and their creative personality traits in terms of various variables and to determine whether there are significant differences between them. Material and Methods: The sample of this research, in which the descriptive survey model will be used, is Physical Education Teachers working in Istanbul Esenyurt district.“Personal Information Form”created by the researcher to collect data in the research,“Information and Communication Technologies Attitude Scale”developed by Günbatar (2014) and the“Creative Personality Traits Scale”developed by Şahin and Danışman (2017) was used.