Aile hekimliğine başvuran hastaların modern tıp ve geleneksel tamamlayıcı tıp yöntemleri hakkındaki düşüncelerine pandeminin etkisi
The effect of the pandemic on the opinions of patients refering to family medicine about modern medicine and traditional complementary medicine methods
  1. Tez No: 786285
  2. Yazar: MEHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM SUVAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 mücadelesinde her ülke modern tıbbın kanıtlanmış tüm yöntemlerini (aşı, ilaç, plazma ve antiviral tedavileri) kullanmıştır. Birçok ülkede insanlar aynı zamanda geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) yöntemlerini de bir seçenek olarak standart tedaviye ek olarak kullanmışlardır. Çalışmamızda pandeminin GETAT ve modern tıp hakkındaki hasta görüşlerini ve davranışlarını nasıl etkilediğini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 01.08.2022-15.09.2022 tarihleri arasında Ankara'da SBÜ Dışkapı Yıldırım Beyazıt SUAM Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran hastalara, tek anketör tarafından yüz yüze anket olarak yapıldı. Anket formu sosyodemografik bilgilere ek olarak modern tıp ve GETAT kullanımıyla ilgili görüş ve davranışları ile bunların pandemi döneminde nasıl değiştiğiyle ilgili sorular içermekteydi. İstatiksel analiz IBM SPSS 26.0 ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In the fight against COVID-19, every country has used all proven methods of modern medicine (vaccine, drug, plasma and antiviral treatments). In many countries, people have also used traditional and complementary medicine (TCM) methods as an option, in addition to standard treatment. In our study, we aimed to reveal how the pandemic affected patients' views and behaviors about TCM and modern medicine. Materials and Methods The study was conducted as a face-to-face questionnaire by a single interviewer on patients who applied to SBU Dışkapı Yıldırım Beyazıt SUAM Family Medicine outpatient clinics in Ankara between 01.08.2022 and 15.09.2022. In addition to sociodemographic information, the questionnaire included questions about views and behaviors on modern medicine and the use of TCM, and how these changed during the pandemic. Statistical analysis was done with IBM SPSS 26.0. P < 0.05 was considered statistically significant. Findings: The study included 352 patients with a mean age of 48.46±16.26 years, 52.27% (n=184) women and 73.58% (n=259) high school graduates or below. 82.62% (n=290) of the participants were diagnosed with COVID-19, and 26.19% (n=77) received inpatient treatment. The vaccination rate was 88,03% (n=309). Before the pandemic, 90.60% (n=318) of the people were using TCM methods, especially phytotherapy. 61.08% of the participants stated that they preferred modern medical methods in simple infections, 94.77% in chronic diseases, and 80.57% thought that the side effects of TCM methods were less than modern drugs. The difference between the answers of the participants who stated that the pandemic process had an effect or not in terms of treatment method preference in simple infections and chronic diseases was statistically significant. The difference between the answers of the participants who stated that the pandemic process had an effect or not on the subjects of recommending TCM methods to others, side effects of TCM methods, and prevention of diseases by TCM methods was statistically significant. We observed that as the education level and income level increased, the participants preferred TCM methods more and recommended them to others. Conclusion: There was a high rate of use of TCM methods in the pre-pandemic period, TCM methods were used during the pandemic period, that TCM methods are preferred more in the prevention of the disease in those whose ideas have changed with the effect of the pandemic, it was found that the thought of having less TCM side effects and the behavior of recommending TCM methods to others increased, however we concluded that more modern medical methods are preferred in simple infections and chronic diseases.