Çocuk yoğun bakım ünitesinde izlenen hastalarda akut böbrek hasarına neden olan faktörler
Factors caused by acute kidney injury in patients followed in the child intensive care unit
- Tez No: 786295
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT SELDA BAYRAKCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş ve Amaç: Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde (ÇYBÜ) akut böbrek hasarının (ABH) insidansını, nedenlerini ve prognozunu belirlemek Yöntem: Bu çalışma prospektif, gözlemsel bir çalışmadır. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde 1 Kasım 2019 - 31 Kasım 2020 tarihleri arasında yatan hastalardan Akut Böbrek Hasarı (ABH) gelişenler takip edilerek klinik verileri, biyokimyasal verileri, uygulanan tedaviler ve hastaların prognozu kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışma süresi boyunca 1289 hastanın 150'sinde (%11,6) ABH gelişti. Hastaların yaş ortalaması 93,5 ay olup erkek cinsiyet hakimdi. Hastaların %62'si erken ABH, %74,7'si prerenal ABH idi. En yaygın etiyolojiler septisemi, çoklu organ disfonksiyon sendromu (MOF), gastroenterit, dehidratasyon ve solunum sıkıntısıydı. ABH evrelemesi, pRIFLE ye göre“R”(% 23,3), ardından“I”(%36) ve“F”(%40.7), KDIGO evrelemesine göre evre 1 (%20,7), evre 2 (%28) ve evre 3 (%51,3) idi.
Özet (Çeviri)
Objectives: To determine the incidence, causes and prognosis of acute kidney injury (AKI) in the Pediatric Intensive Care Unit (PICU). Methods: This study is a prospective, observational study. Patients with acute kidney injury (AKI) hospitalized in Ankara Bilkent City Hospital Pediatric Intensive Care Unit between 1 November 2019 and 31 November 2020 were followed and their clinical data, biochemical data, treatments applied and prognosis of the patients were recorded. Results: AKI developed in 150 (11.6%) of 1289 patients during the study period. The mean age of the patients was 93.5 months and male gender was dominant. 62% of the patients had early AKI and 74.7% of them were prerenal AKI. The most common etiologies were septicemia, multiple organ dysfunction syndrome (MOF), gastroenteritis, dehydration, and respiratory distress. AKI staging is“R”(23.3%) according to pRIFLE, followed by“I”(36%) and“F”(40.7%); stage 1 (20.7%), stage 2 (28%) and stage 3 (51.3%) according to KDIGO staging.