Platform ekonomisi ve çalışan bireylere etkilerinin incelenmesi
Examining the platform economy and its effects on working individuals
  1. Tez No: 786294
  2. Yazar: BURCU MADAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada dijitalleşmenin ve serbest piyasa ekonomisinin bir sonucu olarak ortaya çıkan ve henüz yeni bir ekonomik model olarak ele alınan platform ekonomisine odaklanılmıştır. Bu kapsamda çalışan bireylerin görüşleri çerçevesinde bu ekonomik modelin çeşitli yönlerini ele almak; motivasyon, çalışma koşulları ve haklar, gelir sağlama, sorunlar ve gelecekle ilgili beklentiler olmak üzere beş tema altında çıkarımlar elde etmek amaçlanmıştır. Bu amaçları doğrultusunda nitel araştırma kapsamında mülakat yöntemiyle platform ekonomisine dayalı çalışan bireylerden birincil veri elde edilmiştir. Amaçlı örnekleme yöntemi doğrultusunda erişilen ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 6 katılımcı araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Katılımcılar arasında çeşitliliğin sağlanması adına platform ekonomisi çatısı altında faaliyet gösteren çeşitli gruplardan, farklı cinsiyet ve yaş gruplarından katılımcıların dahil edilmiştir. Broughton vd (2018) tarafından geliştirilen soru setinden uyarlanarak oluşturulan 15 soru yönlendirilmiş ve yanıt alınmıştır. Elde edilen veriler betimsel analize tabi tutulmuş ve ortaya çıkan bulgular değerlendirilmiştir. Erişilen bulgular, platform ekonomisinin bireyler için birçok avantaj sunarken bazı dezavantajlarının da bulunduğunu ortaya koymuştur. Avantajlar arasında evden serbest çalışma olanağı, esneklik, kendi işlerini belirleme olanağı ve ek gelir olanağı sayılabilmektedir. Dezavantajlar arasında sigortanın, sosyal hakların ve istihdam güvencesinin bulunmaması, çalışma koşullarının belirsiz ve gelirin dalgalı olabileceği yer almaktadır. Çalışanlar arasında iş taleplerin azaldığı dönemlerde finansal açıdan zor durumda kalınabildiği ve tasarruf yapmanın zor olduğu kanısı ortaya çıkmıştır. Çalışanların bu modele ilişkin olarak geleceğe umutla baktıkları, ancak diğer yandan çeşitli risklerin ve belirsizliklerin de bu tür çalışma yapan bireyler için endişe kaynağı olabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the focus is on platform economy, which has emerged as a result of digitalization and free market economy and is still considered a new economic model. The various aspects of this economic model are analyzed based on the views of individuals working within the scope of the platform economy. With this aim, inferences are sought under five themes, including motivation, working conditions and rights, income generation, problems, and expectations for the future. Primary data from individuals working based on the platform economy was obtained through the qualitative research method of interview. Six participants, who were reached through purposive sampling method and volunteered to participate in the research, constituted the sample of the research. Participants were included from various groups working under the umbrella of the platform economy and from different gender and age groups to ensure diversity. Adapted from the question set developed by Broughton et al. (2018), 15 questions were directed and answers were obtained. The data obtained from the interviews was subjected to descriptive analysis and the resulting findings were evaluated. The findings obtained showed that the platform economy offers many advantages for individuals while also having some disadvantages. Advantages include the opportunity to work from home, flexibility, the opportunity to determine their own work, and the opportunity for additional income. Disadvantages include the lack of insurance, social rights, and employment security, as well as uncertain working conditions and unstable income. It was also found that platform workers may face financial difficulties during periods of decreased job demands and that saving is difficult. While platform workers look optimistically towards the future in relation to this model, it is also understood that various risks and uncertainties may be a source of concern for such individuals.