Ergenlik depresyonunun sağaltımında sorun çözme terapisi etkililiğinin bireysel ve grup formatı açısından karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of problem solving therapy in terms of individual therapy and group therapy format
  1. Tez No: 786301
  2. Yazar: SİNEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Depresyon ergenlik döneminde görülen en yaygın psikopatolojilerden biridir. Nüks etme ve şiddetlenme riski yüksek olduğu için yetişkinlik dönemine dek uzanan bir sağlık sorununa dönüşebilmektedir. Bu sebeple erken dönemde tedavi edilmesi önemli olabilmektedir. Sorun çözme terapisinin (SÇT) depresyonun sağaltımındaki etkililiği yetişkin örnekleminde çok kez araştırılmış olsa da depresif ergenler ile yapılan araştırma sayısı sınırlıdır. Bu çalışmada bireysel ve grup formatında uygulanan SÇT'nin ergenlerdeki depresif belirtilerin sağaltımındaki etkililiğini değerlendirmek üzere 41 lise öğrencisi seçkisiz atama yöntemiyle bireysel SÇT (N = 13), grup SÇT (N = 14) ve bekleme listesi (N = 14) olmak üzere üç koşuldan birine atanmıştır. Müdahale öncesi, sonrası ve 3 ay sonrası olmak üzere 3 kez ölçüm alınmıştır. SÇT'nin depresif belirtiler üzerindeki etkisinin yanı sıra algılanan stres düzeyi, sorun çözme becerisi, bilişsel esneklik, fonksiyonel olmayan tutumlar ve algılanan sosyal destek üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Sonucunda hem bireysel hem grup SÇT alan grupların tedavi almayan bekleme listesi koşulundaki gruba göre depresif belirtilerinin istatistiki olarak anlamlı düzeyde azaldığı ve bu düşüşün uygulama formatından (bireysel SÇT veya grup SÇT) bağımsız olduğu bulunmuştur. Diğer değişkenlerin öntest sontest ölçümleri arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak hem bireysel formatta hem de grup formatında uygulanan SÇT'nin ergenlik döneminde görülen depresif belirtilerin azaltılmasında kullanılabilecek etkili bir psikoterapi yöntemi olabileceği söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Depression is one of the most common psychopathologies seen in adolescence. Since the risk of recurrence and exacerbation is high, it can turn into a health problem that extends into adulthood. For this reason, early treatment could be important. Although the efficacy of problem-solving therapy (PST) in the treatment of depression has been studied many times in adult samples, the number of studies with depressed adolescents is limited. In this study, the efficacy of PST applied in individual and group formats in the treatment of depressive symptoms in adolescents was evaluated. With this purpose in mind 41 high school students were randomly assigned to one of three conditions: individual PST (N = 13), group PST (N = 14), and waiting list (N = 14). Measurements were taken at three time points: before, after and 3 months after the intervention. In addition to the effect of PST on depressive symptoms, its effects on perceived stress levels, problem-solving skills, cognitive flexibility, dysfunctional attitudes and perceived social support were also examined. As a result, it was found that the depressive symptoms of both individual and group PST conditions were statistically significantly reduced compared to the waiting list condition. The decrease in depressive symptoms were similar for both intervention groups (individual PST and group PST). There was no statistically significant difference between the pretest and posttest measurements for the other variables. As a result, it can be said that PST, regardless of the application format (individual or group psychotherapy), can be an effective psychotherapy method in reducing depressive symptoms in adolescence.