Arketip kavramı ve toplumsal cinsiyet bağlamında Lars Von Trier sineması: Antichrist ve Melancholia
Lars Von Trier cinema in the context of the archetype concept and gender: Antichrist ve Melancholia
  1. Tez No: 786311
  2. Yazar: İREM ONUR AKVERAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ERDAL AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sigmund Freud'un temellendirdiği psikanalize farklı bir bakış açısı kazandıran Carl Gustav Jung, kendi metotlarıyla geliştirdiği Analitik Psikolojide Persona, Gölge, Anima, Animus, anne, kadın (yaratan-yok eden) kahraman, Tanrı imgesi gibi arketipler aracılığıyla insan ruhunu anlamayı amaçlar. Bir sanatçının ruh dünyasının ürünleri olan sanat eserleri de bu arketipsel çerçevede, farklı eleştiri yöntemleriyle yeniden ele alınabilir. Bu çalışmada psikanalizin temelini oluşturan düşlerle büyük benzerlik gösteren sinema sanatının önemli isimlerinden Lars Von Trier'in“Antichrist”ve“Melancholia”filmleri Jung'un arketipleri ve toplumsal cinsiyet merkez alınarak eleştirilmiştir. Toplum içinde kadın temsillerini yeniden kuran ve gösteren Trier'in filmleri, arketipsel imge ve motifler ışığında kadının yaratan ve yok eden perspektifinden doğa ile kurduğu ilişkisine kadar disiplinlerarası bir şekilde analiz edilmiş ve toplumsal cinsiyetin stereotipleştirdiği cinsiyet rollerinin film perdesine nasıl yansıtıldığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Carl Gustav Jung, who brought a different aspect to psychoanalysis grounded by Sigmund Freud, aims to understand the human soul through archetypes such as Persona, Shadow, Anima, Animus, mother, a heroine (creator-destroyer), and God image in Analytical Psychology, which he developed with his methods. Artworks, the products of an artist's soul world, can also be reconsidered within this archetypal framework, with different criticism methods. In this study,“Antichrist”and“Melancholia”films by Lars Von Trier, who is one of the bigs of the cinema, which are very similar to dreams that form the basis of psychoanalysis, have been criticised based on Jung's archetypes and gender. Trier's films, which reconstruct and show women's representations in society, were analysed interdisciplinary, from the aspect of women as the creator and destroyer to women's relationship with nature, through archetypal images and motifs. How gender roles, stereotyped by gender, were reflected on the screen was examined also.