İntraserebral hemorajilerde prognostik faktörlerin klinik ile korelasyonu
Clinical correlation of prognostic factors in intracerebral hemorrhages
  1. Tez No: 786336
  2. Yazar: MUSTAFA HARUN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN KURŞUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: İntraserebral Hemoraji (İSH) iskemik inmeden sonra ikinci en sık inme tipi olup önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. İSH'de prognoz risk faktörlerinin varlığına, altta yatan etiyolojiye, kanamanın lokalizasyonuna ve kanamanın boyutuna bağlı değişmektedir. Görüntülemelerdeki prognostik belirteçlerin tespit edilmesi, skorlamaların yaygın kullanılması ve laboratuvar tetkiklerinin değerlendirilmesi klinisyenlere hastalığın seyri konusunda bilgi sağlayarak tedavilerin yönlendirilmesini ve daha etkin müdahale imkânı sağlar. Bizim bu çalışmadaki amacımız hastaların demografik özelliklerini incelemek, daha önceki çalışmalarda araştırılan prognoz için kullanılan kan belirteçlerini, görüntüleme belirteçlerini ve sık kullanılan prognoz skorlama modellerini birbiri ile karşılaştırmak ve etkinliklerini kıyaslamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 2019 Mart-2022 Haziran tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi acil servisine başvuran ve nöroloji servis, yoğun bakım yatışı uygun görülen 18 yaş üstü spontan intraserebral hematom tanısı alan 337 hasta retrospektif olarak incelenip demografik verileri kaydedildi. Hastaların ilk başvurularındaki görüntüleri iş istasyonunda iki araştırmacı tarafından da ayrı olarak birbirinden bağımsız şekilde analiz edildi. Hastaların ilk geliş, çıkış ve 3. aydaki mRS'leri hesaplandı ve ana sonlanım noktası olarak ele alındı. Hastaların risk faktörleri, BBT bulguları, prognoz skorlamaları ve laboratuvar bulguları birbiriyle kıyaslandı. Verilerin istatistiksel analizi için IBM SPSS V23 programı kullanıldı ve istatistiksel anlamlılık değeri 'p
Özet (Çeviri)
Aim: Intracerebral hemorrhage (ICH) is an important cause of morbidity and mortality and is the second most common type of stroke after ischemic stroke. The existence of risk factors, the underlying etiology, and the location of the hematoma all affect the outcome in ICH. The identification of prognostic markers in imaging, the widespread application of scoring, and the interpretation of laboratory tests give clinicians knowledge about the progression of the illness, guiding treatment decisions and enabling more efficient intervention. The objective of this study is to analyze the efficacy of commonly used prognosis scoring models for prognosis studied in previous studies, as well as to compare the blood markers, imaging markers, and patient demographic variables. Materials and Methods: In this study, 337 patients over the age of 18 who were admitted to the Ankara City Hospital emergency department between March 2019 and June 2022 and were diagnosed with spontaneous intracerebral hematoma, who were approved for hospitalization in the service and intensive care unit, were retrospectively analyzed and their demographic datas were recorded. The images of the patients at their first admission were analyzed at the workstation by two researchers, independently of each other. The mRS of the patients at first admission, discharge, and 3 months were calculated and considered as the main endpoint. Risk factors, CT findings, prognosis scores and laboratory findings of the patients were compared with each other. IBM SPSS V23 program was used for statistical analysis of the data and the statistical significance value was accepted as 'p