Yüksek yapıların cephe çözümlerinin biçimsel olarak incelenmesi- Kartal Kadıköy aksı
Formal examination of facade solutions of high-structions - Kartal Kadiköy axle
- Tez No: 786344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde günümüzün öne çıkan yapılarından, yüksek yapıların cephe tasarımları ele alınmıştır. Günümüzde mega kentlerde yüksek binalara sıklıkla rastlanmaktadır. Tez, yüksek yapıların çoğunlukta olduğu İstanbul bölgesini temel almaktadır. Yurtiçi ve yurtdışı yüksek yapılara değinildikten sonra İstanbul bölgesinde Kartal-Kadıköy güzergahı üzerinde farklı cephe tasarımlarının olduğu yüksek yapılar incelenmiştir. Yüksek yapılar İstanbul'u kalkındıran yapı grubundandır ve farklı bir boyut kazandırmaktadır. İnsanları bir araya getiren bu yapılar, kamusal alanları da kullanım dışı bırakabilmektedir. Yapıların yükseklikleri kadar cephelerinde kullanılan malzeme ve cephelerin biçimleri de insanlar üzerinde etki bırakmaktadır. Bu öngörüler baz alınarak yüksek yapıların cephe tasarım çözümleri ve biçimleri irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the facade designs of high-rise buildings, one of the prominent buildings of today, are discussed. Today, high-rise buildings are frequently encountered in mega cities. The thesis is based on the Istanbul region where high-rise buildings are predominant. After mentioning domestic and international high-rise buildings, high-rise buildings with different façade designs on the Kartal-Kadıköy route in the Istanbul region were examined. High-rise buildings are among the group of buildings that develop Istanbul and add a different dimension. These buildings, which bring people together, can also leave public spaces out of use. As much as the heights of the buildings, the materials used on the facades and the shapes of the facades also have an impact on people. Based on these predictions, façade design solutions and forms of tall buildings are examined.