Sözleşme, güven ve belirsizlikten kaçınma eğilimlerinin şirket performansına ve inovasyon gelişimine etkisi
The impact of contract, trust and uncertainty avoidance tendencies on company performance and innovation development
  1. Tez No: 786346
  2. Yazar: KÜBRA ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. CİHANGİR GÜMÜŞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada; sözleşme, güven ve belirsizlikten kaçınma eğilimlerinin şirketlerin finansal ve inovasyon performanslarına olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ülkemizde şirketlerin ortakları ile olan güven ilişkilerine, kurallara ve yönetmeliklere nasıl yaklaştıklarının araştırılmasıyla beraber aslında şirketlerin sözleşmelerdeki belirsizliklerden kaçınma eğilimleri de araştırılmıştır. Çalışmada 151 katılımcı bulunmakta olup çalışmanın verileri anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma için kullanılan ankette demografik bilgi formu; güven, sözleşme ve belirsizlikten kaçınma ölçekleri yer almaktadır. Bu çalışma ile birlikte ülkemizde şirketlerin, hangi kavramlara nasıl yaklaştıkları da araştırılmıştır. Güven kavramının sözleşmeler üzerinde çok fazla etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of contract complexity, trust and uncertainty avoidance tendencies on the performance of companies. For this purpose, the effects of innovation on company performance were also examined. In addition to the i how companies in our country approach their trust relations with their partners, rules and regulations, the tendency of companies to avoid uncertainties in contracts has also been investigated. There are 151 participants in the study and the data of the study were collected by questionnaire method. Demographic information form in the questionnaire used for the research; trust, contract, and uncertainty avoidance scales. With this study, it has been investigated how companies in our country approach which concepts. It has been determined that the concept of trust has a great impact on contracts.