Sürdürülebilir tedarik zinciri yönetiminin kurumsal itibar ve stratejik rekabete etkileri
The effects of sustainable supply chain management on corporate reputation and strategic competition
  1. Tez No: 786350
  2. Yazar: NİHAN İPEK ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DR. CİHANGİR GÜMÜŞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, sürdürülebilir tedarik zinciri yönetiminin kurumsal imaj ve şirketlerin rekabet stratejisine etkisini konu almaktadır. Bu amaçla, sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi, kurumsal imaj, rekabet stratejisi, şirket performansı gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Çalışmada bu kavramların temel olarak açıklayamaya çalıştıkları uygulamaların neler olduğu ve aynı zamanda edilgen ve etken olarak dahil olduğu süreçler analiz edilmektedir. Ayrıca, şirketlerin performansını etkileyen mekanizma incelenmiş ve bu noktada aracı değişken olarak kurumsal imajın etkisi araştırılmıştır. Bu tez, sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi, kurumsal imaj ve rekabet stratejisi olmak üzere üç temel yönetimin birbirleri üzerindeki etkilerini ve bütünsel etkilerini bir model olarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study be about on the effect of sustainable supply chain management on corporate reputation and strategic competition of companies. For this purpose, keywords such as sustainable supply chain management, corporate reputation, strategic competition and company performance have been defined. In the study, it analyzes the practices that these concepts are trying to explain and at the same time the processes in which they are directlyly and indirectly involved. In addition, the mechanism affects the performance of the companies was examined and at this point, the effect of corporate reputation as a mediating variable was investigated. This thesis examines the three main managements; sustainable supply chain management, corporate reputation and strategic competition, both on each other and their holistic effects as a model.