A new historical reading of two postmodern novels: Lord of the Flies and 1984
Postmodern iki romanın yeni tarihselciliğe göre okunması: Sineklerin Tanrısı ve 1984
  1. Tez No: 786368
  2. Yazar: EMRE CAN ŞENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAVGAH GHULAM SAEED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezin amacı, William Golding'in Sineklerin Tanrısı ve George Orwell'ın 1984 adlı romanlarını yeni tarihselci bir bakış açısıyla analiz etmektir. 20. Yüzyılda oluşturulan bu iki post modern roman, benzer tarihi olaylar içerir ve savaş sonrası dönemin koşullarından dolayı, gelecekteki devlet yapıları hakkında ortak endişelere sahiptir. İlk bölümde, alanın önde gelen isimlerinden Stephen Greenblatt ve Michel Foucault'un fikirleri ve teorileri ile yeni tarihselciliğin ortaya çıkışı üzerinde çalışılmıştır. Aynı zamanda, 1.ve 2. Dünya Savaşlarının sosyal ve politik etkileri, tarihten diktatör örnekleri ve yazarların geçmiş yaşantılarıyla ilgili bilgiler, romanlar ve tarihi olaylar arasında daha iyi bir kıyas yapmak için ele alınmıştır. 2. Bölüm Sineklerin Tanrısı romanındaki karakterlerin, olayların ve sembollerin tarihle olan paralelliğini sunar; temelde totaliterlik ve umut figürlerine dikkat çeker. 3. Bölüm diktatörlük yönetimini ve bu yönetimin 1984'te bulunan vatandaşlara etkilerini yansıtır. Son olarak, aynı döneme ait tarihsel olayların farklı edebi eserlerde yer alabileceği ve edebi kaynakların tarih için öneminin yeni tarihselcilik ışığında incelenebileceği sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze William Golding's Lord of the Flies and George Orwell's 1984 from a new historical point of view. These two postmodern novels, which were formed in the 20th century, include similar historical events, and they share common concerns about the future of states due to the conditions of the post-war period. In the first chapter, the birth of new historicism is studied together with notions and theories of prominent scholars such as Stephen Greenblatt and Michel Foucault. Also, the social and political effects of World War I and II, dictators from history, and writers' background are mentioned in this chapter to make a better comparison between the novels and historical events. The second chapter deals with the parallelism between the characters, events, and symbols in Lord of the Flies and history; it mainly focuses the images of totalitarianism and hope. The third chapter presents an example of dictatorship and its influences on citizens in 1984. Finally, it is concluded that historical events of the same period can represented in different literal works, and they can be examined in the light of new historicism to reveal the importance of literal sources for history.