Obsesif kompulsif bozukluk tanısı almış bireylerde zihinselleştirmenin stresle başa çıkma ve algılanan sosyal destek ile ilişkisi
The relationship between mentalization, coping mechanisms and perceived social support in people with obsessive compulsive disorder
  1. Tez No: 786402
  2. Yazar: CEMİLE EDİBE OKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, 18 yaşında/ 18 yaşından büyük Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tanısı almış kişiler ile 18 yaşında/ 18 yaşından büyük daha önce hiçbir psikiyatrik tanı almamış sağlıklı kişiler arasında zihinselleştirmenin stresle başa çıkma ve algılanan sosyal destek ile ilişkisinin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Araştırmaya, Üsküdar Üniversitesi Feneryolu Kliniği, İstinye Üniversitesi Medikal Park Hastanesi ve özel kliniklerde tedavi gören 40 OKB tanısı almış birey ve hiçbir psikiyatrik tanı almamış sağlıklı 40 birey katılmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Zihinselleştirme Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Ölçeği (COPE) uygulanmıştır. Araştırmada, demografik değişkenler bakımından katılımcıların zihinselleştirme, algılanan sosyal destek ve stresle başa çıkma boyutları karşılaştırılmıştır. Ayrıca, OKB tanısı almış bireylerde ve sağlıklı bireylerde zihinselleştirmenin, algılanan sosyal destek ve stresle başa çıkma ile ilişkisi ayrı ayrı incelenmiştir. Sosyodemografik değişkenlerin zihinselleştirme, algılanan sosyal destek ve stresle başa çıkma tutumları üzerinde istatistiki açıdan anlamlı bir etkisi bulunamamıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between mentalization, coping mechanisms and perceived social support was examined in people with OCD 18/ older than 18 and psychologically healthy adults with no previous psychiatric diagnosis 18/ older than 18. In this research, 40 individuals diagnosed with OCD receiving treatment from Uskudar University Feneryolu Clinic, Istinye University Medicalpark Clinic and from private clinics involved and 40 individuals without any psychiatric diagnosis participated. Sociodemographic Information Form, Mentalization Scale, Perceived Social Support Scale and COPE Scale were applied to the individuals. In this research, the relationship between mentalization and coping mechanisms as well as mentalization and perceived social support were examined for each group. Moreover, mentalization, coping mechanisms and perceived social support was examined in terms of demographic variables. In the results, It has been seen that there was no statistically significant effect of sociodemographic variables on mentalization, perceived social support and coping mechanisms (p>.05).