Tip1 dm çocuklarda sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve öz bakım gücünün çocugun hastalığına yönelik tutumuna etkisi
The effect of healthy lifestyle behaviors and self-care strength on attitudes of the child towards the disease in type 1 dm children
- Tez No: 786403
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN TÜRK DÜDÜKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmada Tip 1 Diyabetli Çocuklarda Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışlarının ve ÖzBakım Gücünün, Çocuğun Hastalığa Yönelik Tutumuna Etkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde bir araştırmadır. Çalışma 20 Haziran 2022 – 20 Kasım 2022 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yürütüldü. KTO Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi İlaç ve Tıbbi Cihaz Dışı Araştırmalar Etik Kurul' undan etik onay alındı. Tip 1 DM tanısı konmuş 12 ile 18 yaş aralığındaki çocuk hastalar çalışmanın evrenini oluşturdu. Örneklem büyüklüğü öz-bakım gücü ölçeği toplam puanı üzerinden güç %80, yanılma payı 0.05 olarak hesaplandığında 128 kişi olması gerektiği bulundu. Araştırmanın verileri Çocuk ve Aile Tanıtım Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği, Çocuğun Hastalığına Yönelik Tutum Ölçeği ve Öz Bakım Gücü Ölçeği ile toplandı. Araştırmada kategorik ve sürekli değişkenler için tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Kolmogorov Simirnov, Shapiro-Wilk, Spearman Korelasyon Katsayısı, Regresyon analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the Effect of Healthy Lifestyle Behaviors and Self-Care Strength on the Child's Attitude towards the Disease in Type 1 DM Children. The study is a descriptive and relation-seeking type of research. The study was carried out at Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital between 20 June 2022 and 20 November 2022. Ethical approval was obtained from the Ethics Committee of KTO Karatay University Faculty of Medicine, NonPharmaceutical and Medical Device Researches. Children between the ages of 12 and 18 who were diagnosed with type 1 DM constituted the population of the study. When the sample size was calculated as 80% power over the total score of the selfcare power scale, and the margin of error was 0.05, it was found that there should be 128 people. The data of the study were collected with the Child and Family Introduction Form, the Healthy Lifestyle Behaviors Scale, the Child's Disease Attitude Scale and the Self-Care Strength Scale. In the study, Kolmogorov Smirnov, Shapiro-Wilk, Spearman Correlation Coefficient, Regression analysis were performed as well as descriptive statistics for categorical and continuous variables.