Obsesif kompulsif bozukluk tanılı hastalarda semptom şiddeti, aleksitimi ve mizaç-karakter özelliklerinin karşılaştırılması
The comparison of symptom severity, alexithymia and temperament-character properties among patients with obsessive compulsive disorder
  1. Tez No: 786406
  2. Yazar: ÇINAR METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tanılı hastalarda mizaç-karakter özelliklerinin ve duyguları tarif edecek kelime bulamamak anlamına gelen aleksitimi düzeylerinin semptom şiddetine etkileri ve aralarındaki ilişkinin aydınlatılması amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Çalışmaya Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde ayaktan ya da yatarak tedavi gören ve klinisyenler tarafından OKB ön tanısıyla araştırmacıya yönlendirilen hastalar dahil edilmiştir. DSM-5 tanı kriterlerine göre OKB tanısını karşılayan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun n=40 hasta ve n=40 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Obsesif-kompulsif bozukluk tanısı DSM-5 için Yapılandırılmış Klinik Görüşmenin Klinisyen Versiyonu (SCID-5/CV) ile doğrulanmıştır. Obsesif-kompulsif bozukluk obsesyon, kompulsiyon ve toplam puanları Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (YBOKÖ) ile değerlendirilmiştir. Aleksitimi için Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) ve mizaç karakter özellikleri için Mizaç- Karakter Envanteri (MKE) uygulanmıştır. Bulgular: Obsesif-kompulsif bozukluk ve kontrol grubu arasında Mizaç-Karakter Envanteri (MKE) skorları karşılaştırıldığında, OKB grubu Yenilik Arayışı (YA) 1, Kendini Yönetme (KY) Toplam, Kendini Yönetme 1 (KY1), Kendini Yönetme 2 (KY2), Kendini Yönetme 3 (KY3), Kendini Yönetme 5 (KY5), İşbirliği Yapma 1 (İY1) alt ölçeklerinde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde düşük puan almıştır. Zarardan Kaçınma (ZK) Toplam ve tüm alt ölçeklerinden, Ödül Bağımlılığı (ÖB)1, İşbirliği Yapma 4 (İY4), Kendini Aşma (KA) Toplam, Kendini Aşma 1 (KA1) ve Kendini Aşma 3 (KA3) alt ölçeklerinde ise OKB grubunun yüksek puan aldıkları belirlenmiştir. Obsesif-kompulsif bozukluk grubunun; Aleksitimi (TAÖ-20) toplam puanı,“duyguları ifade etmede güçlük”ve“duyguları tanımada güçlük”alt ölçek puanlarının kontrol grubundan anlamlı ölçüde yüksek olduğu belirlendi. Kontrol grubundaki bireylerde TAÖ-20 toplam puanı ile Yenilik Arayışı 1 (YA1), Kendini Yönetme 1 (KY1), İşbirliği Yapma 3 (İY3) arasında negatif korelasyon, Ödül Bağımlılığı 4 (ÖB4) arasında pozitif korelasyon saptandı, OKB grubundaki bireylerde TAÖ-20 toplam puanları ile Ödül Bağımlılığı 3 (ÖB3), Sebat Etme , Kendini Yönetme (KY) Toplam, Kendini Yönetme 1 (KY1), Kendini Yönetme 3 (KY3) arasında negatif korelasyon, Zarardan Kaçınma 4 (ZK4) ile pozitif yönlü korelasyon saptandı. Obsesif-kompulsif bozukluk grubunda belirti şiddeti (YBOKÖ) ölçek puanları ile TAÖ-20 skorları karşılaştırıldığında YBOKÖ toplam puanı ve YBOKÖ-Kompulsiyon alt puanı ile TAÖ- 20“duyguları ifade etmede güçlük”arasında pozitif yönlü korelasyon saptandı. Sonuç: Obsesif Kompulsif Bozukluk tanılı hastalarda kontrol grubuna göre aleksitimi ve mizaç karakter özellikleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Mizaç karakter özelliklerinin belirli alt alanlarının ve OKB semptom şiddetinin aleksitimi düzeyi ile ilişkili olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to determine the relationship between alexithymia and temperament and character properties and their effect on symptom severity of patients suffering from Obsessive- compulsive disorder (OCD). Materials and Methods: 40 healthy participants and 40 patients that applied to Psychiatry Clinic of Gulhane Training and Research Hospital with the initail diagnosis of OCD are referred to the researcher and those compatible to the including criteria were included in the study. Structured clinical interview for DSM-5 Disorders: clinician version (SCID-5/CV), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) and Temperament and Character Inventory (TCI) were applied to all of the particiapants, in addition Yale- Brown Obsession and compulsion Scale (YBOCS) were applied the patient group. Results: OCD patients scored significantly lower on Novelty Seeking (NS) 1, Self Directedness (SD) total, Self Directedness 1 (SD1), Self Directedness 2 (SD2), Self Directedness 3 (SD3), Self Directedness 5 (SD5) and Cooperativeness subscales of TCI and higher on Harm Avoidance (HA) total and all subscales, Reward Dependence 1 (RD1) , Cooperativeness 4, Self Transcendence (ST) total, Self Transcendence 1 (ST1) and Self Transcendence 3 (ST3) than control group. Patient group scored significantly higher than control group on TAS-20 total, diffuculty identifying feelings and difficulty expressing feelings subscales of TAS-20. There were negative correlations between TAS-20 total scores and Novelty Seeking 1 (NS1), Self Directedness 1 (SD1), cooperativeness 3 and positive correlations between TAS-20 and Reward Dependence 4 (RD4) in control group, in patient group there were negative correlations between TAS-20 scores and Reward Dependence 3 (RD3), Persistence, Self Directedness (SD) total, Self Directedness 1 (SD1), Self Directedness 3 (SD3) and positive correlations between TAS-20 and Harm Avoidance 4 (HA4). For OCD patients there were significant positive correlations between YBOCS total, YBOCS-Compulsion subscale and difficulty expressing feelings subscale of TAS-20. Conclusion: The results of the study showed that there were statitically significant differences in terms of Temperament and character properties and alexithymia levels between OCD patients and healthy individuals. The relationship between certain subscales of TCI, YBOCS and TAS-20 was determined.