Dinamik ve statik q açısının alt ekstremite kinetik, kinematik ve antropometrik özellikleri ile olan ilişkisi
The relationship of dynamic and static q angle with kinetic, kinematic and anthropometric characteristics of the lower limb
- Tez No: 786414
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CAN PELİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
GİRİŞ: Q açısı alt ekstremitenin mekanik ve fonksiyonel olarak değerlendirilmesinde kullanılan önemli parametrelerden biridir. Vücut ağırlığı alt ekstremitede segmentler arasında sırayla aktarıldığı için bir segment dizilimindeki bozukluk bir sonraki segmenti etkileyebilir. Alt ekstremitenin aksial yüklenmesindeki değişimleri değerlendirirken en sık kullanılan parametrelerden biri olan Q açısı sadece diz eklemiyle değil kalça ve ayak mekaniği ile de ilişkilendirilir. Q açısının statik ve dinamik ölçümlerini karşılaştıran ve bu açının kalça ekleminden ayağa kadar olan etkisini kapsamlı şekilde değerlendiren çalışmalar az sayıdadır. Bu nedenle tez çalışmamızda amacımız sağlıklı bireylerde Q açısının dinamik ve statik ölçümlerinin kendi aralarındaki ilişkilerini ve de alt ekstremite antropometrik özellikleri, ayak basıncı, yürüme kinematiği ve diz kas kuvveti ile olan ilişkisini bir bütün olarak değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız Q açısı ölçümleri, antropometrik ölçümler, yürüme kinematiği, ayak basınç ölçümleri ve diz izokinetik kas kuvvet ölçümlerinden oluşmaktadır. Q açısı statik ölçümleri universal gonyometre kullanılarak ölçüldü. Antropometrik özellikler; boy uzunluğu, alt ekstremite uzunluğu, tibia uzunluğu, diz bicondylar genişlik, ayak uzunluğu, ayak genişliği ve navicular yükseklik ölçümleri Martin tip antropometre ve kayan pergel kullanılarak alındı. Alt ekstremite kinetik ölçümlerinden olan ayak basınç ölçümü ve alt ekstremite kinematik ölçümlerinden olan yürüme analizi Diers 4D motion cihazı ile ölçüldü. Diz izokinetik fleksiyon/ekstansiyon kas kuvvet ölçümleri IsoMed 2000® cihazı ile ölçülüp değerlendirildi. Tüm ölçümler hem dominant hem de non-dominant ekstremite için ayrı ayrı yapıldı. BULGULAR: Çalışmamızda öncelikle ölçülen tüm parametreler dominant ve non-dominant taraf arasında karşılaştırıldı ve taraflar arasında klinik açıdan önem taşıyan farklılıklar bulunmadı. Q açısı ölçümleri ile antropometrik ölçümler, yürüme analizi ölçümleri, ayak taban basınç ölçümleri ve izokinetik kuvvet ölçümlerinin ilişkisi dominant ve non-dominant tarafta ayrı ayrı değerlendirildi. Dominant tarfta izokinetik kuvvet ölçümleri ile statik Q açısı ölçümleri arasında negatif yönde ilişki olduğu görüldü. Ancak non-dominant tarafta bu doğrultuda bir ilişki gözlenmedi. Statik ve dinamik Q açı ölçümleri arasındaki tutarlılık düzeyine bakıldığında ise hem dominant hem de non-dominant tarafta sadece statik aktif ve statik pasif Q açısı ölçümleri arasında orta düzeyde tutarlılık olduğu, dinamik ve statik Q açısı ölçümleri arasında ise herhangi bir ilişki olmadığı saptandı. SONUÇ: Dinamik Q açısı ölçümlerinin statik Q açısı ölçümleriyle ilişkili olmadığı bu sebeple statik ve dinamik Q açısı ölçümlerinin birbirlerinin yerine kullanılamayacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Q angle is one of the important parameters used in the mechanical and functional evaluation of the lower extremity. While body weight is transferred between segments of the lower extremity, a disturbance in the alignment of one segment can affect the adjacent segment. Therefore, the Q angle, which is one of the most frequently used parameters when evaluating the changes in axial loading of the lower extremity, is associated not only with the knee joint but also with the hip and foot mechanics. There are few studies comparing static and dynamic measurements of the Q angle and comprehensively evaluating the impact of this angle from the hip joint to the foot. Therefore, our aim in our thesis is to evaluate the relationship between dynamic and static measurements of the Q angle and their relationship with lower extremity anthropometric characteristics, foot pressure, gait kinematics and knee muscle strength as a whole. MATERIALS AND METHODS: Our study consists of Q angle measurements, anthropometric measurements, gait kinematics, foot pressure measurements and knee isokinetic muscle strength measurements. Static measurements of the Q angle were measured using a universal goniometer. Anthropometric features; height, lower extremity length, tibia length, knee bicondylar width, foot length, foot width and navicular height measurements were taken using Martin type anthropometer and a digital caliper. Foot pressure measurement, which is one of the lower extremity kinetic measurements, and gait analysis which is one of the lower extremity kinematic measurements, werre measured with the Diers 4d motion device during walking. Knee isokinetic flexion / extension muscle strength measurements were measured with the IsoMed 2000 device. All measurements were made separately for both dominant and non-dominant limbs. RESULTS: In our study, all measured parameters were first compared between the dominant and non-dominant sides, and no clinically significant differences were found between the sides. The corralation between Q angle measurements and anthropometric measurements, gait analysis measurements, foot pressure measurements and isokinetic strength measurements were evaluated separately on the dominant and non-dominant sides. It was observed that there was a negative correlation between isokinetic strength measurements and static Q angle measurements on the dominant side. However, no such relationship was observed in the non-dominant side. When the level of consistency between static and dynamic Q angle measurements were evaluated, a moderate consistency between static active and static passive Q angle measurements on both the dominant and non-dominant sides was observed, and no relationship between dynamic and static Q angle measurementswas found. CONCLUSION: It reveals that dynamic Q angle measurements are not related to static Q angle measurements, therefore static and dynamic Q angle measurements cannot be used interchangeably.