Serum ve foliküler sıvıdaki koenzim q10, myoinositol, asta ksantin ve l-arginin değerlerinin ıcsı+et ve gebelik sonuçları ile ilişkisi
The relationship of coenzyme q10, myo inositol, astaxanthin and l-arginine values in serum and follicular fluid with icsi+et and pregnancy outcomes
- Tez No: 786420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL SAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışmada, serum ve oosit toplanması sırasında elde edilen folikül sıvısında Koenzim Q10, Myoinositol, Asta Ksantin ve L-Arginin değerlerinin oosit maturasyonu, fertilizasyon ve gebelik sonuçları üzerine etkilerini değerlendirmeyi, ayrıca eş zamanlı olarak serum ve foliküler sıvıdaki seviyeler ve diğer parametreler arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu değerlendirmede anlamlı sonuçlar elde edilirse, yardımcı üreme tekniğinin başarısını önceden tahmin etmekte kullanılabilecek ekonomik ve kolay ulaşılabilir uygun bir test bulunabilecek, tedavinin sağlıklı bir gebelikle sonuçlanmasında başarı oranları artırılabilecektir. Gereç ve Yöntem: Ekim 2021 - Ekim 2022 tarihleri arasında kliniğimizde IVF protokolüne alınan 60 hastanın Gün-3 ile OPU günü alınan serumlarında ve toplanan folliküler sıvılarında Koenzim Q10, Myoinositol, Asta Ksantin ve L-Arginin değerleri çalışıldı. Koenzim Q10, Myoinositol, Asta Ksantin ve L-Arginin seviyelerinin oosit maturasyonu, fertilizasyon ve gebelik sonuçları ile ilişkisi istatiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the effects of Coenzyme Q10, Myoinositol, Asta Xanthine and L-Arginine values in the follicular fluid obtained during serum and oocyte collection on oocyte maturation, fertilization and pregnancy outcomes, as well as to evaluate the correlation between serum and follicular fluid levels and other parameters simultaneously. If meaningful results are obtained in this evaluation, an economical and easily accessible test that can be used to predict the success of assisted reproduction technique will be found, and the success rates of the treatment will be increased in the conclusion of a healthy pregnancy. Materials and Methods: Coenzyme Q10, Myoinositol, Asta Xanthine and L-Arginine values were studied in the serum on Day-3 and OPU days and follicular fluids collected of 60 patients who were taken to the IVF protocol in our clinic between October 2021 and October 2022. The relationship between Coenzyme Q10, Myoinositol, Asta Xanthine and L-Arginine levels with oocyte maturation, fertilization and pregnancy outcomes was evaluated statistically.