Amatör, sportif ve genel havacılık faaliyetlerinde bulunan uçucuların kendi kendine ilaç kullanım alışkanlıkları
Self-medication habits in amateur, sportive and general aviation pilots
- Tez No: 786424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hava ve Uzay Hekimliği, Air and Space Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Hava ve Uzay Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Amatör, Sportif ve Genel Havacılık faaliyetlerinde bulunan pilotlarda, ilaç kullanım alışkanlıklarını ortaya koymak ve ilaç kullanımının uçuş emniyetine oluşturabileceği olumsuz etkileri nedeniyle farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, ülkemizdeki PPL, LAPL ve UPL lisansına sahip pilotlarda gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik ve mesleki özellikleri, sigara kullanım öyküsünü sorgulayan sorulara ek olarak kronik hastalıkları ve ilaç kullanım alışkanlıklarına yönelik değerlendirmelerin yer aldığı toplam 29 sorudan oluşan çevrimiçi bir anket uygulanmıştır. Bulgular: 57 Erkek, 3 kadın toplam 60 pilot incelenmiştir. Yaş ortalamaları erkeklerde 40,0±14,6, kadınlarda 26,0±4,4 olarak bulunmuştur. Erkek katılımcıların uçuş yılı ortalaması 11,2±1,6; kadınların 2,7±2,1 tespit edilmiş olup erkeklerde toplam uçuş süresi ortalaması 2549,7±3795,3; kadınlarda 108,3±67,9 saat olarak bulunmuştur. Araştırma grubunun %13,3'ü (7 erkek, 1 kadın) kronik bir rahatsızlığı olduğunu ve %10'u (6 erkek, 1 kadın) ise hastalığa bağlı olarak düzenli reçeteli ilaç kullandıklarını belirtmiştir. Araştırma grubunun %65'i hayatları boyunca en az bir kez kendi kendilerine ilaç kullandıklarını belirtmiştir. Katılımcıların %82,0'ı reçetesiz olarak kullandıkları ilaçların uçuşa uygunlukları konusunda bilinçli olduklarını belirtmiş, en sık reçetesiz kullanılan ilaç grubunun ise NSAID (%46,15) türü ilaçlar olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda yapılan istatistiki analizlerde döner kanatlı hava aracı kullananlarda ve uçuş yılı 5 yılın üzerinde olanlarda ilaç kullanımı yüksek tespit edilmiştir. Ayrıca toplam uçuş süresi 500 saatin üzerinde olanlarda reçetesiz ilaç kullanım oranı yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,024). Veriler, yaş, eğitmen pilot ve sigara kullanımı durumlarına göre incelendiğinde ilaç kullanımı konusunda benzer sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç: Yaptığımız araştırma sonucunda çalışmaya katılan pilotlarda, reçetesiz ilaç kullanımının yüksek olduğu ve aynı zamanda kendi kendine ilaç kullanımının sağlıklarına ve uçuş emniyetine oluşturabileceği olası tehlikeler hakkında pilotların bilgilerinin fazla olduğu tespit edilmiştir. Ancak pilotların zararlı etkilerini bilerek reçetesiz ilaç kullanmayı tercih etmiş olmalarının aslında bu önemli konuyla ilgili farkındalıklarının düşük olduğu anlamına geldiğini düşündürmektedir. Pilotun rahatsızlığının farkında olup uçuşunun kesileceği endişesi taşımadan ve tereddüt etmeden hekime başvurması en güvenli yoldur. Bu nedenle pilotların gereken tedaviden mahrum kalmadan en kısa sürede uçuş görevine geri dönecekleri hakkında güvene dayalı bir mekanizmanın oluşturulmasına imkân sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to reveal self-medication habits in sportive and general aviation pilots and to raise awareness about the effects of drug use on flight safety. Materials and Methods: Our study was carried out on pilots holding PPL, LAPL and UPL licenses in our country. An online questionnaire was applied to the participants. Sociodemographic, occupational characteristics, smoking history, chronic diseases and drug use habits were questioned. Results: A total of 60 pilots, 57 males and 3 females, were examined. The mean age was found to be 40.0±14.6 in males and 26.0±4.4 in females. The average flight year of male participants was 11.2±1.6; females were determined as 2.7±2.1, while the average total flight time for males was 2549.7±3795.3; It was found to be 108.3±67.9 hours in women. 13.3% (7 men, 1 woman) of the research group stated that they had a chronic disease and 10% (6 men, 1 woman) stated that they used regular prescription drugs due to the diseases. 65% of the research group stated that they had used non-prescribed drugs at least once in their lives. 82% of the participants stated that they were aware of using non-prescribed drugs could endanger flight safety. It was determined that the most frequently used non-prescribed drugs group was NSAID (46.15%). In the statistical analyzes, drug use was found to be high in those who used rotary wing aircraft and those with a flight experience of more than 5 years. In addition, these findings, drug use rate was found to be high and statistically significant in those with a total flight time of more than 500 hours (p=0.024). The non-prescribed drug use rate was similar within the parameters of age, smoking status and piloting seniority. Conclusion: In this study, it was determined that the use of non-prescribed drugs was found to be high in sportive and general aviation pilots and at the same time, the pilots declared that they had a high level of knowledge about the possible dangers of self-medication to their health and flight safety. However, pilots who preferred to use non-prescribed drugs knowing its hazards on flight safety, suggests us that, they have had low awareness on this important issue. It is the safest way for the pilot to be aware of his illness and, to consult a physician without hesitation. For this reason, it is so important to establish a trust-based mechanism that allows pilots to return to flight duty as soon as possible without depriving them of the necessary treatment.