Postsplenektomi hastalarda tromboz ve trombositoz gelişimi
Development of thrombosis and thrombocytosis in postsplenectomy patients
  1. Tez No: 786472
  2. Yazar: HİLAL EBRU İŞİKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM AYLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hematoloji, İç Hastalıkları, General Surgery, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde herhangi bir sebep ile splenektomi yapılmış hastalarda splenektomi sonrası trombositoz ve tromboz gelişiminin/sıklığının incelenmesi, antikoagülan ve antiagregan profilaksi/tedavi kullanımları da değerlendirilerek uygun tedavi stratejilerinin geliştirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Gülhane Eğitim ve Araştırma hastanesinde Ağustos 2016- Haziran 2022 tarihleri arasında splenektomi yapılmış olan hastalar retrospektif olarak incelendi. Genel cerrahi ve hematoloji bölümlerine başvurmuş, herhangi bir sebep ile splenektomi uygulanmış olan hastaların yaş, cinsiyet, splenektomi nedeni, ameliyat yöntemi, preoperatif ve postoperatif dönemdeki laboratuvar tetkikleri, postoperatif dönemde takiplerindeki trombosit sayıları, antikoagülan ve antiagregan kullanımları, tromboz gelişimi ve tromboz verileri hastanemize ait veri tabanından alınarak SPSS 25.0 programı aracılığıyla istatistiksel analizi yapılmıştır. Hastaların tanımlayıcı istatistikleri, preoperatif ve postoperatif dönemdeki laboratuvar verilerinin karşılaştırılması, tromboz sıklığı, tromboz saptanan hastalarda hangi endikasyon ile splenektomi yapıldığı, tromboz ile antikogülan tedavinin ilişkisi, tromboz ile antiagregan tedavinin ilişkisi, antikogülan ve antiagregan tedavi kullanımı ve süreleri açısından verilerin analizi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 213 hasta dahil edilmiştir. Çalışmada taranan hastalardan %57,7'ü erkek, %42,3'ı kadındı, hastaların ortalama yaşı 50,6 ± 17,8, en küçük yaş 19, en yüksek yaş ise 90'dı.Hastaların % 21,6'sına travma, % 47,5'ine non-hematolojik malignite, % 9,8'ine hematolojik benign hastalık, % 12,4'üne hematolojik maligniteler ve %8,7 hastaya diğer etiyolojiler sebebi ile splenektomi yapıldığı tespit edilmiştir. Splenektomi öncesi (Preoperatif değerler) ile postoperatif ilk 24 saatteki değerlerin karşılaştırılmasında postoperatif WBC (White blood cell), nötrofil sayısı, MPV (mean platelet volüme), H-CRP (high sensitivity c-reactive protein), CRP (c-reactive protein) değerleri preoperatif değerlere göre istatistiki olarak anlamlı yüksek, hemoglobin ve hematokrit ise anlamlı düşük saptanmıştır. Hastaların preoperatif trombosit pik değerinin ortalaması 746,19± 312,23 x 103/mikrolitre, postoperatif trombosit sayısının pik seviyeye ulaştığı gün ortalaması 54 ± 137,58 gündür. Preoperatif ve postoperatif trombosit değerlerinin çeşitli zamanlardaki karşılaştırılmasında postoperatif 1.hafta, 1.ay, 6.ay platelet değerleri preoperatif döneme göre daha yüksek bulunmuştur, ayrıca bu takiplerdeki trombosit/MPV oranları da preoperatif değere göre yüksek saptanmıştır. Splenektomi nedenlerine göre postoperatif trombosit sayısı ve trombosit/MPV oranlarının preoperatif dönem ile karşılaştırılmasında da özellikle nonhematolojik malign hastalığı olanlar ve buna bağlı tüm malign hastalarda postoperatif değerler preoperatif değerlere göre çesitli dönemlerde yüksek saptanmıştır. Hastaların %6,8'inde postsplenektomi tromboz saptanmış olup, tromboz saptanan hastaların %50 sinde derin ven trombozu, %25'inde portal ven trombozu, %12,5'inde pulmoner tromboz ve yine %12,5'inde ise yüzeyel ven trombozu saptanmıştır. Normal popülasyonda ise derin ven trombozu ve pulmoner emboliyi içeren venöz tromboz insidansı %0,1'dir [1]. Tromboz gelişen 8 hastada splenektomi yapılmasına sebep olan endikasyonlara bakıldığında %50 sinde travma, %25 inde malignite, %12,5 hastada ITP (İmmün Trombositopenik Purpura) ve %12,5 hastada diğer sebeplere bağlı splenektomi yapıldığı tespit edilmiştir. Çalışmada hastaların %90'ında antikoagülan kullanımı saptanmıştır ve bu hastaların %91.7'sinde antikoagülan kullanımı postoperatif dönemdir, hastaların %37.5'inde antiagregan kullanımı saptanmış ve bu hastaların %88.9'unda antiagregan tedaviye postoperatif dönemde başlandığı tespit edilmiştir. Sonuç: Splenektomi sonrası trombositoz sık görülen bir bulgudur, aynı şekilde splenektomi sonrası tromboz insidansında da artış olduğu bilinmektedir. Postsplenektomik dönemde artmış tromboz eğiliminde trombositozun rolü olup olmadığı ise halen belirsizliğini korumaktadır. Bu çalışmada da postsplenektomik dönemde takip edilen hastaların çeşitli zaman dilimlerinde trombosit sayısında artış olduğu saptanmıştır, yanısıra bu olgudaki tromboz sıklığı ise literatürdeki bazı çalışmalar ile benzer bulunmuştur. Çalışmamızın sonuçları ile postsplenektomi trombositoz ile tromboz gelişimi arasında direkt bir ilişki saptanmamıştır. Ancak bu konu ile ilgili daha fazla hasta sayıları ile yapılan klinik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to examine the development/frequency of thrombocytosis and thrombosis after splenectomy in patients who underwent splenectomy for any reason in Gulhane Training and Research Hospital, and to develop appropriate treatment strategies by evaluating the use of anticoagulant and antiaggregant prophylaxis/treatment. Materials and methods: Patients who underwent splenectomy between Agust 2016 and June 2022 in Gulhane Training and Research Hospital were retrospectively analized. Age, gender, reason for splenectomy, surgical method, laboratory tests in the preoperative and postoperative period, platelet counts in the postoperative period, anticoagulant and antiaggregant use, thrombosis development and thrombosis data of the patients who applied to the general surgery and hematology departments and underwent splenectomy for any reason, belong to statistical analysis of the data obtained from the database of our hospital was performed using the SPSS 25.0 program.The descriptive statistics of the patients, the comparison of the laboratory data in the preoperative and postoperative period, the frequency of thrombosis, the indication for splenectomy in patients with thrombosis, the relationship between thrombosis and anticoagulant therapy, the relationship between thrombosis and antiaggregant therapy, the use of duration of anticoagulant and antiaggregant therapy were analyzed. Results: 213 patients were included in the study. Of the patients screened in the study, 57,7% were male and 42,3% were female. The mean age of the patients was 50,6 ± 17,8 years, the youngest age was 19, and the highest age was 90. In 21,6% of the patients, It was determined that splenectomy was performed due to trauma, 47,5% non-hematological malignancy, 9,8% hematological benign disease, 12,4% hematological malignancies and 8,7% other etiologies. Postoperative first 24 hours WBC (White blood cell), neutrophil count, MPV (mean platelet volume), H-CRP (high sensitivity c-reactive protein), CRP (c-reactive protein) were used to compare the values before splenectomy (Preoperative values), values were statistically significantly higher than preoperative values, and hemoglobin and hematocrit were found to be significantly lower. The preoperative platelet peak observation mean of the patients is 746,19± 312,23 x 103/microliter, and the mean is 54 ± 137,58 on the day when the postoperative platelet measurements reach their peak level. Comparison of preoperative and postoperative platelet values at various times postoperative 1.week, 1.month, 6.month platelet values were found to be higher compared to the preoperative period, and the platelet/MPV ratios in these follow-ups were also found to be higher compared to the preoperative value. According to the reasons for splenectomy, postoperative platelet and platelet/MPV ratios were also found to be high in various postoperative periods, especially in patients with nonhematological malignant diseases and all related malignant patients when compared with the preoperative period. Postplenectomy thrombosis was found in 6.8% of the patients, and 50% of the patients with thrombosis had deep vein thrombosis, 25% had portal vein thrombosis, 12.5% had pulmonary thrombosis, and 12.5% had superficial vein thrombosis detected. In the normal population, the incidence of venous thrombosis, which includes deep vein thrombosis and pulmonary embolism is %0,1. Looking at the indications that caused splenectomy in 8 patients who developed thrombosis, it was found that 50% of them had trauma, 25% had malignancy, 12.5% had ITP (Immune Thrombocytopenic Purpura) and 12,5% had splenectomy due to other causes. The study found the use of anticoagulants in 90% of patients, and the use of anticoagulants was postoperative in 91.7% of these patients, the use of antiaggregants was detected in 37.5% of patients, and it was found that antiaggregant therapy was started in the postoperative period in 88.9% of these patients. Conclusion: Thrombocytosis after splenectomy is a common finding, likewise, it is known that there is an increase in the incidence of thrombosis after splenectomy. Whether thrombocytosis plays a role in the increased thrombosis trend in the postsplenectomy period remains unclear. In this study, it was also found that patients who were followed up during the postsplenectomy period had an increase in the number of platelets in various time periods, as well as the frequency of thrombosis in this case was similar to some studies in the literature. No direct correlation was found between the results of our study and the development of postsplenectomy thrombocytosis and thrombosis. However, clinical studies conducted with large numbers of patients on this topic are needed.