Artmış posterior tibial eğimin 18-30 yaş arası hastalarda görülen menisküs yırtıklarına etkisi
The effect of steep posteri̇or ti̇bi̇al slope i̇n pati̇ents wi̇th meni̇scal tears between 18-30 years of age
  1. Tez No: 786473
  2. Yazar: MUSA ALPEREN BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN KARSLI, PROF. DR. ORHAN BÜYÜKBEBECİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ABDULLAH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Menisküs yırtıkları, çoğunlukla atletik aktiviteler sırasında gerçekleşen ve ön çapraz bağ (ÖÇB) yaralanmaları ile birliktelik gösteren bir durumdur. Genel olarak menisküs yırtıkları için risk faktörleri intrinsik ve ekstrinsik olarak 2'ye ayrılmaktadır. Posterior tibial eğim (PTE) gibi intrinsik anatomik faktörlerin belirlenmesi, şüpheli menisküs yırtığı olan vakalarda ortopedik cerrahlara tanı koyma ve tedavi algoritmasının belirlenmesi aşamasında yardımcı olabilmektedir. Çalışmamızın amacı, menisküs yırtığı nedeni ile artroskopik olarak ameliyat edilen hastalarda ölçülen posterior tibial eğim açısının kontrol grubu ile kıyaslanarak menisküs yırtığına etkisini araştırmaktır. Çalışma 2015-2022 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'na diz ağrısı şikayeti ile başvuran 190 hasta üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya Manyetik Rezonans Görüntülemede (MRG) menisküs yırtığı ve ÖÇB yırtığı olmayan bireyler ile menisküs yırtığı tanısı konulan ve artroskopik olarak ameliyat edilen hastalar dahil edildi. Medial menisküs yırtığı olanlar Grup A (n=67), Lateral menisküs yırtığı olanlar Grup B (n=31) ve kontrol grubu ise Grup C (n=92) olarak adlandırıldı. Lateral grafi üzerinden her grubun medial posterior tibial eğim açıları ve lateral posterior tibial eğim açıları ölçüldü. Yapılan ölçümler sonucunda gruplar birbirleri arasında istatistiksel olarak kıyaslandı ve Receıver Operatıng Characterıstıc (ROC) analizleri yapıldı. Çalışmaya katılım kriterlerini sağlayan 190 hasta üzerinden menisküs yırtıkları ile posterior tibial eğim açısı arasında korelasyon varlığının olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Meniscal tears are a condition that occurs mostly during athletic activities and is associated with anterior cruciate ligament (ACL) injuries. In general, risk factors for meniscal tears are divided into two as intrinsic and extrinsic. Determination of intrinsic anatomical factors such as posterior tibial slope (PTS) can assist orthopedic surgeons in diagnosing and determining the treatment algorithm in cases with suspected meniscal tear. The aim of our study is to investigate the effect of posterior tibial slope, measured in patients who underwent arthroscopic surgery for meniscal tear, on meniscal tear by comparing it with the control group. The study was conducted on 190 patients who applied to Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Orthopedics and Traumatology between 2015 and 2022 with knee pain complaints. Individuals without meniscal tear and ACL tear on Magnetic Resonance Imaging (MRI), and patients diagnosed with meniscal tear and operated arthroscopically were included in the study. Those with medial meniscal tears were named Group A (n=67), those with lateral meniscus tears were named Group B (n=31), and the control group was named Group C (n=92). Medial posterior tibial slope and lateral posterior tibial slope of each group were measured on lateral radiography. As a result of the measurements, the groups were statistically compared among each other and ROC analyzes were performed. It was investigated whether there is a correlation between meniscal tears and posterior tibial inclination angle among 190 patients who met the criteria for participation in the study.