Epilepsi tanılı çocuklarda immünolojik değerlendirme
Immunological evaluation in children with epilepsy
- Tez No: 786474
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÖMÜR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada epilepsi tanısı alan çocukların demografik verilerinin, klinik özelliklerinin, görüntüleme ve elektrofizyolojik bulguları ile tedavi yöntemlerinin incelenmesi ve nöronal fonksiyonların gerçekleşmesini sağlayan, çeşitli otoantikorların hedefi olan NMDAR1, LGI1, GAD ve DPP6 protein düzeylerinin araştırılması planlandı. Çalışmaya hasta grubu için 112 çocuk ve kontrol grubu için 35 sağlıklı çocuk dahil edildi. Hasta grubu içerisinde yer alan çocuklar ise ilaca yanıtlı epilepsi, dirençli epilepsi ve ketojenik diyet grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Çalışmamızda hasta grupları arasında cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,482). Dirençli epilepsi ve ketojenik diyet gruplarının yaş ortalaması ilaca yanıtlı epilepsi grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı olarak daha düşüktü (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was planned to examine the demographic data, clinical features, imaging and electrophysiological findings and treatment methods of children diagnosed with epilepsy and to investigate the NMDAR1, LGI1, GAD and DPP6 protein levels, which are the target of various autoantibodies that enable neuronal functions to be realized. 112 children for the patient group and 35 healthy children for the control group were included in the study. Children in the patient group were divided into 3 groups as drug-responsive epilepsy, resistant epilepsy and ketogenic diet group. In our study, no statistically significant difference was found between the patient groups in terms of gender (p=0.482). The mean age of the resistant epilepsy and ketogenic diet groups was statistically significantly lower than the drug-responsive epilepsy group (p0.05).