أثر الأمراض العقلية والنفسية على المسؤولية الجنائية: دراسة فقهية مقارنة بالقانون العراقي ونماذج من تطبيبقاتها المعاصرة
Zihinsel ve psikolojik hastalıkların suç sorumluluğu üzerindeki etkisi: Irak yasalarıyla karşılaştırmalı fıkhî araştırma - çağdaş uygulama örnekleri
  1. Tez No: 786494
  2. Yazar: JIHAD ARIF ALI ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAMELDEEN KHALIL FARAG MOHAMMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırmanın başlığı, psikolojik veya zihinsel hastalık durumunda suçun sorumluluğunun gerekçesi olan şartların ne kadar bulunduğunu tespit etmek bağlamında, İslam Hukukunda Psikolojik veya Zihinsel Hastalığın Suç Sorumluluğu Üzerindeki Etkisi olarak belirlenmiştir. Konu Irak yasalarıyla karşılaştırmalı olarak incelenecektir. Böylece Irak yasalarının İslam hukukuyla olan yakınlığı veya uzaklığı tespit edilmiş olacaktır. İslam hukuku yasaların daha anlaşılır olması yönünde gelişmesine olanak sağlar. Araştırmada mükellefiyetin anlamı, şartları, uygunluğu; mükellef olmamanın anlamı ve göstergeleri ve bunların suçun sorumluluğu ile ilişkisi ele alınmıştır. Ayrıca psikolojik ve zihinsel hastalıkların çeşitleri, ikisi arasındaki farklar ve bunların suçun sorumluluğu üzerindeki etkileri açıklanmıştır. Ardından uygulamalı psikolojik ve zihinsel hastalık örnekleri türleri, belirtileri ve nedenleri bakımından incelenmiştir. Bu tetkiklerden sonra iki hastalıktan birinden muzdarip olan hastanın suç işlemesi halinde İslam hukuku ve Irak yasalarındaki durumu açıklanmış, suçtan ötürü ne kadar sorumlu olduğu hakkında malumat verilmiştir. Araştırmada, bir Müslümanın hayatında yaşadığı veya başına gelen her durumla ilgili olarak İslam hukukunun kapsam genişliği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to highlight the impact of psychological or mental illness on criminal responsibility in Islamic jurisprudence, and the extent to which the eligible, which is the basis for criminal responsibility in a psychiatric or mental patient, in comparison with Iraqi law, to show how the Iraqi law is close or far from the Islamic law; which opens the door to the development of the law to be more expressive of the objectives of the noble Sharia. In this regard, the research dealt with the meaning of onus, its conditions, eligibility, its meaning, the meaning of its absence and its symptoms, and the extent to which this relates to criminal responsibility, and clarifying of psychological and mental illness, their types, the difference between them, and a clarifying of their impact on criminal responsibility. Then he intended to study applied models of psychological and mental illnesses, identifying their types, symptoms and causes, and then clarifing the Sharia and legal effect in case that the patient committed a crime in either of them and the extent of his criminal responsibility, and I tried, as much as possible, to show the comprehensiveness of Sharia law in dealing with everything that comes down or emerges in the Muslim's life.