أثر الأمراض الوراثية على أحكام الزواج
Genetik hastalıkların evlilik hükümleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 977793
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, kalıtsal hastalıkların evlilik hükümlerine etkisi konusunu çağdaş fıkhî bir bakış açısıyla ele aldım. Çünkü bu hastalıklar, İslam hukukunun temel amaçlarıyla –özellikle neslin korunması ve ailenin muhafazası– doğrudan alakalıdır. Araştırma, modern tıbbî veriler ile köklü fıkhî hükümler arasında kapsamlı ilmî bir bağlantı kurarak ve Müslüman ailelerin beşeri ve sosyal gerçeklerini de göz önünde bulundurarak konuyu ele almayı amaçlamıştır. Araştırma üç bölüm ve alt başlık hâlinde düzenlenmiştir. İlk olarak kalıtsal hastalıkların tanımı, türleri ve sebepleri gibi temel kavramları ele alınmıştır. Ardından bu hastalıkların evlilik akdi üzerindeki etkisi, evliliğin feshi için meşru bir kusur sayılıp sayılmayacağı üzerinde durulmuştur. Ayrıca evlilik öncesi tıbbî testlerin bu hastalıkların yayılmasını önlemedeki rolü konusuna da değinilmiştir. Araştırmada ayrıca, kalıtsal hastalığın çocuklara geçme ihtimali durumunda üreme ile ilgili hükümler değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, geçici doğum kontrolü, ceninin hastalıklı olması durumunda –şer'î ölçüler çerçevesinde– kürtajın hükmü gibi konular incelenmiştir. Araştırmada evlilik öncesi tıbbî taramanın şer'î açıdan meşru bir yöntem olduğu, zorunlu hallerde eşlerin ayrılmasının veya çocuk sahibi olmalarının engellenmesinin caiz olduğu, bazı durumlarda, ruh üflenmeden önceki aşamada kürtajın mubah olabileceği sonucuna ulaşılmuştır. Çalışmada, aynı zamanda ilmi, dinî ve sosyal birtakım tavsiyeler sunmaktadır. Bu tavsiyeler; bilinçlendirmeyi artırmak, yasal düzenlemeler ile tıbbî uygulamaları ve aile danışmanlığını daha etkili hâle getirmek gibi hedefler taşımaktadır. Bu araştırma özünde, bireylerin ve toplumların, insan onurunu koruyan ve şeriatın amaçlarını muhafaza eden; ilme dayalı, dengeli ve bilinçli ailevi kararlar alabilmesini destekleyecek insani bir fıkhî bilinç inşa etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, I addressed the issue of the impact of genetic diseases on the rulings of marriage from a contemporary jurisprudential perspective. These diseases are directly related to the fundamental objectives of Islamic law, particularly the preservation of lineage and the protection of the family. The research aims to explore the subject by establishing a comprehensive scholarly link between modern medical findings and established jurisprudential rulings, while also taking into account the human and social realities of Muslim families. The study is organized into three chapters with sub-sections. The first chapter discusses the basic concepts of genetic diseases, including their definition, types, and causes. The second chapter examines the effect of these diseases on the marriage contract, focusing on whether they are considered a legitimate defect that allows annulment of marriage. It also addresses the role of premarital medical examinations in preventing the spread of such diseases. The research further evaluates rulings related to reproduction when there is a possibility of transmitting genetic diseases to children. Issues such as temporary birth control, and the ruling on abortion—within the limits of Islamic law—in the case of a fetus being diagnosed with a genetic disease, are also discussed. The study concludes that premarital medical screening is a legitimate method from a Sharīʿah perspective, that in cases of necessity it is permissible for spouses to separate or be prevented from having children, and that abortion may be permissible in certain cases before the ensoulment stage. In addition, the study offers a number of scientific, religious, and social recommendations, such as raising awareness, improving legal regulations, strengthening medical practices, and enhancing family counseling. In essence, this research seeks to build a human-centered jurisprudential awareness that enables individuals and societies to make family decisions that are scientific, balanced, and conscious—decisions that protect human dignity and preserve the higher objectives of Islamic law.