Sınıf yönetimi anlayışının öğrenen özerkliğine etkisi
The effects of classroom management on learner autonomy
  1. Tez No: 786520
  2. Yazar: ADEM GÜVEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BABAOĞLAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı öğrenci algısına göre İngilizce derslerinde öğretmenlerin sınıf yönetimi anlayışının öğrencilerin öğrenen özerkliği düzeylerine etkisini inceleyip ortaya çıkarmaktır. Nicel bir araştırma yöntemine sahip olan çalışma yordayıcı korelasyon deseninde tasarlanmıştır. Bu doğrultuda veri toplama aracı olarak“Sınıf Yönetimi Anlayışı Ölçeği”ve“Özerk Öğrenme”ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada basit seçkisiz örneklem yöntemiyle Yozgat il merkezinde kamu ve özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan 1517 öğrenciye ulaşılmış ve bu katılımcıların çevrimiçi ve yüz yüze doldurdukları kullanışlı 1480 adet anket formundan elde edilen veriler çözümlenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde, ölçek puanlarını demografik değişkenlere göre karşılaştırmak amacıyla“t”ve“Anova”testinden, öğretmenlerin sınıf yönetimi anlayışı ile özerk öğrenme puanları arasındaki ilişkide“Pearson”korelasyon testinden; öğretmenlerin sınıf yönetimi anlayışına ilişkin algı düzeyinin öğrencilerin özerk öğrenme düzeyi üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda sınıf yönetiminde otoriter anlayışın ve uygulamaların özerk öğrenme düzeyini düşürdüğü, demokratik anlayışın ve uygulamaların ise özerk öğrenme düzeyini artırdığı ortaya çıkmıştır. Özellikle yabancı dil öğreniminde öğrenen özerkliğinin literatürde ve uygulamada kanıtlanmış olumlu etkileri düşünüldüğünde, öğrenen özerkliğini ortaya çıkarmak ve desteklemek adına sınıf yönetiminde demokratik ve öğrenci tercihini ön plana çıkaran bir anlayış faydalı olacaktır. Gelecek çalışmalarda özerk öğrenmeyi geliştirmeye yardımcı olabilecek diğer uygulamaların ve faktörlerin ilişkisel olarak taranması ve ortaya çıkarılması özellikle yabancı dil öğretim programlarının oluşturulmasında önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine and reveal the effect of teachers' understanding of classroom management on learner autonomy in English lessons based on student perception. The study, which has a quantitative research method, was designed in predictive correlation design. The“Classroom Management Understanding Scale”and“Autonomous Learning”scale were used as data collection tools. In the study, 1517 students studying in public and private secondary schools in Yozgat city center were reached by simple random sampling method, and the data obtained from 1480 useful questionnaires filled online and face-to-face by these participants were analyzed. In the analysis of the data, the“t”and“Anova”tests were used to compare the scale scores according to the demographic variables. The“Pearson”correlation test was used to reveal the relationship between teachers' understanding of classroom management and autonomous learning scores and multiple regression analysis was used to determine the effect of students' perception of their teachers' classroom management practices on students' autonomous learning level. As a result of the analyzes made, it has been revealed that authoritarian practices in classroom management reduce the level of learner autonomy, while democratic practices increase the level of learner autonomy. Considering the positive effects of learner autonomy in foreign language learning, which have been proven in the literature and practice, an understanding that emphasizes democratic and student choice in classroom management will be beneficial to reveal and support learner autonomy. Relationally scanning and revealing other practices and factors that can help improve learner autonomy in future studies will make important contributions, especially in the creation of foreign language teaching programs.