Pre-service and in-service EFL teachers' epistemological beliefs, teaching-learning conceptions and sense of self-efficacy
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten hizmet öncesi ve hizmet içi öğretmenlerin epistemolojik inançları, öğrenme-öğretme yaklaşımları ve öz-yeterlik inançları
- Tez No: 692172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN BİÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Öğretmenlerin inançları öğretme ve öğrenme ile ilgili farklı şeyleri etkilediği için inançların incelenmesi büyük önem kazanmıştır. İnanç çalışmaları arasında, epistemolojik inançların araştırılması 1990'ların sonlarından itibaren merak uyandırmıştır çünkü bu tür çalışmalar öğretmen eğitiminde öğretme-öğrenme sürecinin izlenebileceği bir mercek sağlar. Öğretmenlerin öğretme-öğrenme anlayışları ve öz yeterlik algıları birbirlerinden ve epistemolojik inançlarından etkilenebilecek önemli yapılar arasında sayılmaktadır. Öğretmenlerin epistemolojik inançları, öğretme-öğrenme anlayışları ve öz yeterlik algıları öğretimin etkililiği ile doğrudan ilişkili olduğu için araştırılmaya değer konulardır. Bu bağlamda, bu çalışma, hizmet öncesi ve hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin epistemolojik inançlarını, öğretme-öğrenme anlayışlarını ve öz-yeterlik algılarını araştırmayı amaçlamıştır. Araştırmanın yürütülmesi için karma yöntem araştırma deseni kullanılmıştır. Nicel veriler devlet üniversitelerinde İngilizce öğretmenliği bölümü okuyan 374 son sınıf öğretmen adayından ve devlet okullarında görev yapan 192 öğretmenden Epistemolojik İnançlar Anketi, Öğretme ve Öğrenme Anlayışları Anketi, Öğretmen Yeterlik Duygusu Ölçeği'nin Türkçe versiyonu aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler, soruları yanıtlamaya gönüllü olan 42 öğretmen adayı ve 19 öğretmenden açık uçlu soru formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiksel teknikler, Pearson korelasyon analizi, regresyon analizi, t testi ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, epistemolojik inançların öğrenme süreci-otorite/uzman bilgisine şüphe ve öğrenme çabası boyutlarında hem hizmet öncesi hem de hizmet içi öğretmenlerin nispeten daha karmaşık inançlara sahip olduğunu ortaya koymuştur. Her iki grup da yapılandırmacı anlayışı geleneksel anlayışa göre daha fazla benimsemekte ve sırasıyla öğretim stratejilerinde, öğrenci katılımında ve sınıf yönetiminde kendilerini yeterli hissetmektedirler. Sonuçlar, hizmet öncesi ve hizmet içi öğretmenlerin epistemolojik inançları, öğretme-öğrenme anlayışları ve öz-yeterlik algıları arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Epistemolojik inançların bazı boyutları, hizmet öncesi ve hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin yapılandırmacı anlayışlarına ve öz-yeterlik algılarına önemli katkılar sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, yapılandırmacı anlayış, hizmet öncesi ve hizmet içi öğretmenlerin sınıf yönetimi, öğrenci katılımı ve öğretim stratejileri konusundaki yeterliğine önemli katkı sağlamaktadır. Sonuçlar ayrıca, hizmet içi öğretmenlerin, sabit yetenek ve bilginin kesinliğine hizmet öncesi öğretmenlerden daha fazla inandıklarını göstermektedir. Hizmet öncesi öğretmenler hizmet içi öğretmenlere göre yapılandırmacı anlayışı daha fazla benimserken, hizmet içi öğretmenler de hizmet öncesi öğretmenlere göre geleneksel anlayışı daha fazla benimsemektedirler. Ayrıca, sınıf yönetimi ve öğretim stratejileri konusunda hizmet içi öğretmenler, hizmet öncesi öğretmenlere göre kendilerini daha yeterli hissetmektedirler. Araştırma süreci ve sonuçları göz önüne alındığında, İngilizce öğretmen eğitiminin ana paydaşları için çeşitli çıkarımlar elde edilmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Study of beliefs has gained great importance since teachers' beliefs affect different things related to teaching and learning. Among the study of beliefs, investigating epistemological beliefs have aroused interest since the late 1990s because such studies provide one lens through which the teaching-learning process in teacher education can be viewed. Teachers' teaching-learning conceptions and their sense of self-efficacy are considered to be among the important constructs which can be affected from each other and their epistemological beliefs. Therefore, teachers' epistemological beliefs, teaching-learning conceptions and sense of self-efficacy should be investigated since they are directly related to the effectiveness of teaching. In this regard, this current study aims to investigate pre-service and in-service EFL teachers' epistemological beliefs, teaching-learning conceptions and sense of self-efficacy. A mixed method research design was utilized to conduct the study. Quantitative data were collected through the Turkish versions of Epistemological Beliefs Questionnaire, Teaching and Learning Conceptions Questionnaire, Teacher Sense of Efficacy Scale from 374 4th grader pre-service teachers studying ELT in state universities and 192 in-service teachers working at state schools. Qualitative data were collected through open-response questions form 42 pre-service and 19 in-service teachers who were volunteer to answer the questions. Descriptive statistical techniques, Pearson correlation analysis, regression analysis, t test and content analysis was used in order to analyse the data. Findings of the study revealed that both pre-service and in-service teachers had relatively more sophisticated beliefs in the learning process/expert knowledge and learning effort dimensions of epistemological beliefs. Both groups adopted the constructivist conception more than the traditional conception, and they felt efficacious in instructional strategies, student engagement and classroom management respectively. The results showed that there was a relationship among pre-service and in-service EFL teachers' epistemological beliefs, teaching-learning conceptions and sense of self-efficacy. Some dimensions of epistemological beliefs made significant contributions to pre-service and in-service EFL teachers' constructivist conception and sense of self-efficacy. Besides this, the constructivist conception made a significant contribution to EFL pre-service and in-service teachers' efficacy for classroom management, student engagement and instructional strategies. The results also showed that in-service teachers believed in innate-fixed ability and certainty knowledge more than pre-service teachers. While pre-service teachers adopted constructivist conception more than in-service teachers, in-service teachers adopted constructivist conception more than pre-service teachers. In addition, in-service teachers felt more efficacious than pre-service teachers on classroom management and instructional strategies. Considering the research process and its results, several implications and suggestions were formulated for the main stakeholders of language teacher education.