The effect of capital accumulation on economic growth in Somalia
Somali'de sermaye birikiminin ekonomik büyümeye etkisi
  1. Tez No: 786522
  2. Yazar: ABDIWAHID IBRAHIM HASSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, Somali'de 1980–2020 yılları arasında sermaye birikiminin ülkenin ekonomik kalkınmasını nasıl etkilediğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, yatırım ve ekonomik genişleme arasındaki ilişkiyi analiz etmek için OLS tekniğini kullanmaktadır. Zaman serisi bilgileri için Dünya Kalkınma Göstergesi ve SESRIC verileri çıkarıldı. Araştırmacı, bu faktörlerin işsizliği nasıl etkilediğini incelemek için ortak değişkenler olarak DYY, GSYİH ve Enflasyonu kullandı ve bağımsız değişkenler olarak toplam tasarruf, GSYİH ve brüt sermaye oluşumuna baktı. İşsizliği ölçmek için işsiz işçiler, üretimi değerlendirmek için reel GSYİH, sabit fiyatlarla net girişleri değerlendirmek için doğrudan yabancı yatırım (DYY) ve fiyat artışlarını ölçmek için GSYİH deflatörü kullanıldı. Çalışmanın birincil sonuçları, brüt sermaye yaratma ve tasarrufun ekonomik kalkınmaya olumlu katkıda bulunduğu, buna karşılık doğrudan yabancı yatırımın olumsuz bir etkiye sahip olduğu yönündedir
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine how 1980–2020 capital accumulation in Somalia affected the country's economic development. This research uses the OLS technique to analyze the correlation between investment and economic expansion OLS technique is used to analyze the correlation between investment and economic expansion in this research. World Development Indicator and SESRIC data were mined for their time series information. The researcher utilized FDI, GDP, and Inflation as covariates to examine how these factors affect unemployment, and we looked at total saving, GDP, and gross capital formation as independent variables. Unemployed workers were used to quantify unemployment, real GDP was used to evaluate production, foreign direct investment (FDI) was used to evaluate net inflows at constant prices, and the GDP deflator was used to quantify price increases. The study's primary conclusions are that gross capital creation and saving contribute positively to economic development, whereas foreign direct investment has a negative impact.