İntravitreal enjeksiyon yapılan hastaların sklera kalınlığındaki değişimin ön segment optik kohorens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of changes in scleral thickness in patients receiving intravitreal injections using anterior segment optical coherence tomography
  1. Tez No: 963019
  2. Yazar: SAFİYE BEYZANUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Retina birimimizde takipli hastalar ve sağlıklı kontrol grubu arasında intravitreal enjeksiyonun sklera kalınlığı ve diğer katmanlar üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza diyabetik retinopati, yaşa bağlı maküla dejenerasyonu ve retinal ven tıkanıklığı tanıları ile intravitreal enjeksiyon tedavisi alan yaş aralığı 45-90 (ortalama 69,83±8,54) olan 54'ü erkek 100 hastanın enjeksiyon yapılan gözleri, karşı gözleri ve aynı yaş aralığında (69,96±8,45) 52'si erkek 100 sağlıklı kontrol grubunun sağ gözü dahil edildi. Hastalar ve kontrol grubunun detaylı oftalmolojik muayeneleri yapıldıktan sonra aksiyel uzunlukları alındı, speküler mikroskobi ölçümleri yapıldı. Ön segment optik kohorens tomografi ile 4 kadranda konjonktiva, episklera-tenon ve sklera kalınlıkları ölçüldü. Bulgular: Enjeksiyon yapılan göz, enjeksiyon yapılmayan karşı göz ve kontrol grubu arasında elde ettiğimiz verilerde enjeksiyon hattımız olan süperotemporal kadranda sklera kalınlığını karşı gözlerde enjeksiyon yapılan gözlere, enjeksiyon yapılan gözlerde ise kontrol gözlere göre daha yüksek bulduk. Süperonazal sklera, inferotemporal sklera, inferonazal konjontiva ve inferonazal sklera kalınlıkları enjeksiyon yapılan ve karşı gözlerde kontrol gözlere göre daha yüksek çıktı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effects of intravitreal injections on scleral thickness and other ocular layers in patients followed at our retina unit compared to a healthy control group. Materials and Methods: The study included 100 eyes of 100 patients (54 males, age range: 45–90 years, mean age: 69.83 ± 8.54) who received intravitreal injection therapy for diabetic retinopathy, age-related macular degeneration, or retinal vein occlusion. The injected eyes and fellow (non-injected) eyes of these patients, as well as the right eyes of 100 healthy individuals (52 males, mean age: 69.96 ± 8.45) within the same age range, were evaluated. After comprehensive ophthalmologic examinations, axial length measurements and specular microscopy evaluations were performed for all participants. Using anterior segment optical coherence tomography, the thicknesses of the conjunctiva, episclera-tenon's capsule, and sclera were measured in four quadrants. Results: In the superotemporal quadrant, which corresponds to our injection site, scleral thickness was higher in the fellow eyes compared to the injected eyes, and in the injected eyes compared to control eyes. Superonasal scleral thickness, inferotemporal scleral thickness, inferonasal conjunctival thickness, and inferonasal scleral thickness were higher in both the injected and fellow eyes compared to control eyes.