The impact of FDI and financial development on sub-saharan African economy: An empirical study based on var model
DYY ve finansal gelişimin saha altı Afrika ekonomisi üzerindeki etkisi: Var modeline dayalı ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 786531
  2. Yazar: FARHİO ABDUKADİR ABDİ
  3. Danışmanlar: ASSOC. DR. AYBEN KOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, 1980'den 2020'ye kadar 35 Sahra Altı Afrika (SSA) ekonomisinde Doğrudan Yabancı Yatırımların (DYY) ve finansal gelişmenin GSYİH büyümesi üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Çalışma, Dünya Bankası'nın verileri tek bir ülke grubu olarak toplamasından bu yana zaman serisi verilerini kullanmıştır. Çalışmada Vektör Otoregresyon Modeli VAR ve VAR Granger Nedensellik Testi kullanılmıştır. Sonuç, DYY'nin SSA'nın GSYİH büyümesi üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Buna karşılık, finansal gelişmenin iki değişkeni SSA'nın ekonomik büyümesi üzerinde önemli bir olumlu etkiye sahiptir. Ayrıca, granger nedensellik testinin sonucu, DYY'nin SSA'nın ekonomik büyümesi üzerinde bir nedensellik etkisinin olmadığını göstermektedir. Buna karşılık, finansal gelişmenin iki değişkeni, SSA'nın ekonomik büyümesi üzerinde istatistiki olarak anlamlı nedensellik etkilerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
The paper investigates the impact of Foreign Direct Investment (FDI) and financial development markets on GDP growth in 35 Sub-Saharan African economies from 1980 to 2020. The study used time series data since World Bank collected data as a single country group. The study used Vector Autoregression Model VAR and VAR Granger Causality Test. The result indicates that FDI has no significant effect on the GDP growth of SSA. In contrast, the two variables of financial development, Domestic credit to the private sector and Monetary Sector credit to the private sector have got significant positive impacts on the economic growth of SSA. Also, the result of the granger causality test indicates that FDI does not have a directional causality effect on the economic growth of SSA. In contrast, the two variables of financial development have significant causality effects on the economic growth of SSA.