Yeşil lojistik uygulamalarının sürdürülebilirlik ve ihracatçı firma performansı üzerindeki etkisi
The effect of green logistics practices on sustainability and exporter firm performance
- Tez No: 786556
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada, yeşil lojistik uygulamalarının sürdürülebilirlik ve ihracatçı firma performansı üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Uluslararası alanda faaliyet gösteren firmaların üst düzey yöneticileriyle anket uygulaması yapılmıştır. Yöneticilerin sosyo-demografik form, yeşil üretim, yeşil depolama, yeşil lojistik, yeşil yönetim, sürdürülebilirlik performansı ve ihracat performans algıları ölçülmüştür. Analiz sonuçlarına göre yeşil depolama ve üretim ile sürdürülebilirlik performans algıları yöneticilerin demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Ayrıca, yöneticilerin yeşil depolama, lojistik, üretim ve yönetim ile sürdürülebilirlik performansı algılarıyla, demografik özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olmasına karşın ihracatçı firma performansı algılarıyla, demografik özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki yoktur. Sürdürülebilirlik performansı boyutları ile yeşil depolama, lojistik, üretim ve yönetim arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. İhracatçı firma performansı ile yeşil lojistik, üretim ve yönetim arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Ancak değişkenlerin çok boyutlu analizinde sürdürülebilirlik performansı üzerine sadece yeşil depolama, yeşil üretimin paketleme ve tasarım boyutu, yeşil yönetimin pazarlama ve iç çevre boyutunun etkisinin anlamlı olduğu saptanmıştır. İhracatçı firma performansı üzerinde ise sadece yeşil depolama, yeşil lojistiğin tersine lojistik boyutu, yeşil üretimin paketleme boyutu ve yeşil yönetimin pazarlama boyutunun etkisinin anlamlı olduğu saptanmıştır. Yöneticiler yeşil depolama, lojistik, üretim ve yönetim kavramlarına önem vermekle beraber bu uygulamaları sürdürülebilirlik performansı ve ihracatçı firma performansı ile ilişkili olarak görmektedir. Ancak söz konusu üretim sürecinin tamamı olduğunda, henüz yeşil lojistik uygulamalarının maliyetlerinin üretim sektöründe sürdürülebilirlik ve ihracatçı firma performansına yeterince yansımadığı ifade edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of green logistics practices on sustainability and exporter firm performance. A survey was conducted with senior managers of companies operating in the international arena. The socio-demographic form, green manufacturing, green warehousing, green logistics, green management, sustainability performance and export performance perceptions of the managers were measured. According to the results of the analysis, green warehousing and manufacturing and sustainability performance perceptions differed significantly according to the demographic characteristics of the managers. In addition, although there is a statistically significant relationship between managers' perceptions of green warehousing, logistics, manufacturing and management, and their demographic characteristics, there is no statistically significant relationship between their perceptions of exporter firm performance and their demographic characteristics. A statistically significant relationship was found between the dimensions of sustainability performance and green warehousing, logistics, manufacturing and management. A statistically significant relationship was found between exporter firm performance and green logistics, manufacturing and management. However, in the multidimensional analysis of the variables, only the effect of green warehousing, green packaging and designing as dimensions of green manufacturing, green marketing and internal environmental management as green management were found to be significant on sustainability performance. On the exporter firm performance, only green warehousing, reverse logistics as dimension of green logistics, green packaging as dimension of green manufacturing and green marketing as dimension of green management were found to be significant. Managers attach importance to the concepts of green warehousing, logistics, manufacturing and management, and see these practices as related to sustainability performance and exporter firm performance. However, when it comes to the entire production process, it can be stated that the costs of green logistics practices are not sufficiently reflected in the sustainability and exporter firm performance in the manufacturing sector.