The protection of biometric data in the era of artificial intelligence technology in EU law
AB hukukunda yapay zeka teknolojisi çağında biyometrik verilerin korunması
  1. Tez No: 786559
  2. Yazar: FURKAN DARENDELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAYYAR KARAYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı,“AB hukukunda yapay zekâ çağında biyometrik verilerin korunması”konusunu hukuki ve tarihsel bir bakış açısıyla incelemektir. Günümüzde yapay zekâ teknolojisi büyük bir hızla gelişmektedir. Fakat bu Teknolojik gelişmelerin avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Yapay zekâ teknolojisi ışığında biyometrik verilerin korunması, özellikle bireyin temel hak ve özgürlükleri kapsamında etkin bir şekilde korunmalıdır. Tezin konusu olan biyometrik veriler, biyolojik özellikleri benzersiz bir şekilde tanımladığı için doğası gereği oldukça hassastır. Biyometrik veriler GDPR'da özel kişisel veriler kategorisi altında düzenlenmektedir. Başlangıçta, AB tarafından sığınma ve göç yönetimi için yapay zekâ ve biyometrik sistemler kullanılmaktaydı. Giderek artan bir şekilde iç güvenliğe hizmet eden yapay zekâ sistemleri, büyük miktarlarda biyometrik verinin sistematik olarak toplanmasını gerektirirdi. Bu durum biyometrik veri ihlallerine yol açtı. Bu yüzden temel hak ve özgürlükleri ele alan bir biyometrik veri düzenlemesine ihtiyaç duyuldu. Henüz münhasıran biyometrik verilerle ilgili bir Avrupa mevzuatı bulunmamaktadır. Halihazırda biyometrik veriler, kişisel verilere ilişkin temel düzenleme olan Avrupa Genel Veri Koruma Tüzüğünde sınırlı olarak yer almaktadır. Ayrıca kolluk ve pasaport ve sınır güvenliği düzenlemelerinde biyometrik verilere ilişkin hükümler bulunmaktadır. (Kolluk Yönergesi (LED), 2252/2004 sayılı Konsey Tüzüğü, Schengen Bilgi Sistemi (SIS), Vize Bilgi Sistemi (VIS), Giriş-Çıkış Sistemi (EES). Öte yandan, Avrupa Komisyonu tarafından ilk kez 21 Nisan 2021 tarihinde yapay zekâ için bir taslak teklif yayınlandı. Bu taslak teklifi, Dünya'da yapay zekâ ile ilgili mevzuatın ilk örneğidir. Taslak teklifi, özellikle AB sınırlarında risk temelli yaklaşımı, diğer koruma yöntemleri ile birlikte biyometrik verilerin korunması açısından oldukça etkili olacaktır. Bu kapsamda yeni taslak önerinin gelecekte nasıl uygulanacağı biyometrik verilerin korunmasını şekillendirecektir. Bu çalışmada, biyometrik veri ihlalleri ve korunma yolları yapay zekâ teknolojisi ışığında açıklanacak, temel hak ve özgürlükler kapsamında biyometrik verilerin nasıl korunacağı konusunda çözümler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine“the Protection of biometric data in the light of artificial intelligence in EU law”from a legal and historical developmental point of view. Today, artificial intelligence technology is developing at a great pace. Technological developments have advantages as well as disadvantages. In the light of artificial intelligence technology, the protection of biometric data should be effectively protected, especially within the scope of the fundamental rights and freedoms of individuals. Biometric data, which is the subject of the thesis, is quite sensitive by nature, as it uniquely identifies biological characteristics. Biometric data is regulated under the category of special personal data in European General Data Protection Regulation (GDPR). Initially, artificial intelligence and biometric systems were used by the EU for asylum and migration management. However, artificial intelligence systems that increasingly serve internal security and require the systematic collection of large amounts of biometric data constitute the area in which various biometric data breaches have occurred and still seem to occur in the future if no effective precautions are taken. There is no European legislation exclusive to biometric data yet. Currently, biometric data is limited in the GDPR, which is the basic regulation on personal data. In addition, there are provisions on biometric data in law enforcement and passport and border security regulations. (Law Enforcement Directive (LED), Council Regulation No 2252/2004, The Schengen Information System (SIS), The Visa Information System (VIS), The Entry-Exit System (EES).) On the other hand, a draft proposal for artificial intelligence was published by the European Commission for the first time on 21 April 2021. This draft proposal is the first example of legislation on artificial intelligence. The draft proposal will be especially effective in terms of protecting biometric data with its risk-based approach and various protection methods in the EU borders. In this context, how the new draft proposal will be implemented in the future will shape the protection of biometric data. In this thesis, biometric data breaches and ways of their protection will be explained in the light of artificial intelligence technology and solutions will be offered on how to protect biometric data within the context of protection of fundamental rights and freedoms of individuals.