Investigating alpha generation individuals' awareness toward climate change
Alfa kuşağı bireylerinin iklim değişikliğine karşı farkındalıklarının incelenmesi
- Tez No: 786576
- Danışmanlar: PROF. DR. GAYE TEKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Hızlı nüfus artışı ve sanayileşme sonunda atmosferdeki karbondioksit (CO2), metan (CH4), kloroflorokarbon (CFC) ve ozon (O3) gibi sera gazlarında artış görülmektedir. Sera gazı emisyonlarındaki aşırı artış, dünya atmosferinin ısınmasına neden olmaktadır. Dünya'da sıcaklık artışına ve bu duruma küresel ısınma denilmektedir. Küresel iklim değişikliği, küresel ısınmanın bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Küresel bir sorun haline gelen iklim değişikliğinden alfa kuşağı bireyleri ciddi bir şekilde etkilenmektedir. ''Science'' dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre alfa kuşağı bireyleri diğer kuşaklara göre ortalama 2,6 kat daha fazla kuraklığa, 3 kat daha fazla ürün kıtlığına ve 2 kat daha fazla orman yangınına maruz kalacaktır. UNICEF'in Ağustos 2020'de yayınladığı raporda da 1 milyar çocuğun hava kirliliğine, 920 milyon çocuğun su kıtlığına maruz kaldığını gösteren sonuçlar mevcuttur. Son zamanlarda gezegenimizi etkileyen bu küresel probleme karşı alfa neslinin farkındalığını incelemek için, bu çalışma Türkiye'deki alfa kuşağı bireylerinin iklim değişikliğine karşı farkındalıklarını beş boyut açısından araştırmaktadır. Alina Kuthe ve arkadaşları tarafından geliştirilen ''İklim Değişikliği Farkındalığı Ölçeği'' tutum, kişisel endişe, bilgi, çarpan etkisi ve iklim dostu davranış hakkında bilgi vermektedir. Çalışmanın ilk aşaması olan pilot uygulamada ölçeğin Türkçeye çevrilmiş hali 110 alfa kuşağı bireyine uygulanmış, geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi (DFA) sonuçları toplam varyansın %57,7 'ini açıklayan ve önerilen yapının beş faktörlü olduğunu doğrulamıştır. Ölçeğin cronbach alfa katsayısı ise 0,723 olarak hesaplanmış. Bu değerin iyi ve kabul edilebilir olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmanın ikinci aşaması olan ana grup çalışmasın da ise alfa kuşağı bireylerinin iklim değişikliğine karşı farkındalıklarını betimsel olarak yorumlamak için tanımlayıcı istatistik, beş faktör arasındaki ilişkiyi anlamak için korelasyon analizi ve ana çalışmaya katılan 295 alfa kuşağı bireyinin profillerini öğrenmek için ise iki aşamalı kümeleme analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, iklim değişikliği sorununa yönelik Türk alfa kuşağı bireyleri felçli (N=193, 65.4%) ve ilgili aktivist (N=102, 34.6%) olmak üzere iki grupta toplandığı ortaya çıktı. Ayrıca bilgi faktörü ile diğer faktörler arasında güçlü bir ilişkinin olmadığı ve 11 yaşındaki kız öğrencilerin iklim değişikliği konusunda diğer öğrencilerden daha bilinçli olduğu sonucuna ulaşıldı. Erken yaşlardan itibaren verilecek olan çevre eğitimiyle öğrencilerin iklim değişikliği ile ilgili bilgi düzeylerinin artmasına katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
There is an increase in greenhouse gases such as carbon dioxide (CO2), methane (CH4), chlorofluorocarbon (CFC), and ozone (O3) because of rapid population growth and industrialization. The extreme increase in greenhouse gas emissions is causing the world to warm more than normal. The increase in temperature is called global warming. Global climate change occurs as a result of global warming. Alpha generation individuals are seriously affected by climate change, which has become a global problem. According to the results of the research published in the journal Science, individuals of the alpha generation will be exposed to an average of 2.6 times more drought, 3 times more shortages of crops, and 2 times more forest fires than other generations. The report published by UNICEF in August 2020, also shows that 1 billion children were exposed to air pollution and 920 million children were exposed to water scarcity. This study investigates the awareness of the alpha generation individuals in Turkey toward climate change in terms of five dimensions; attitude, personal concern, knowledge, multiplicative action, and climate-friendly behavior. In the pilot study, which is the first stage of the study, the Turkish version of the scale was applied to 110 alpha-generation individuals, and validity and reliability studies were conducted. Confirmatory factor analysis (CFA) results confirmed that the proposed structure had five factors, explaining 57.7% of the total variance. The Cronbach's alpha coefficient of the scale was calculated as 0.723. It was concluded that this value is good and acceptable. In the main group study, which is the second stage of the study, descriptive statistics were used to descriptively interpret the awareness of alpha generation individuals toward climate change, correlation analysis to understand the relationship between the five factors, and two-step cluster analysis to learn the profiles of 295 alpha generation individuals participating in the main study. According to the results of the analysis, it was revealed that Turkish alpha-generation individuals for the problem of climate change were gathered into two groups paralyzed (N=193, 65.4%) and concern activists (N=102, 34.6%). In addition, it has resulted that there was no strong relationship between the knowledge factor and other factors and the 11-year-old girl students were more aware of climate change than the boy students. Environmental education that will be given from an early age can contribute to the increase of students' knowledge about climate change.