Adapazarı şartlarında ısı pompasının incelenmesi
Analyzing of heat pump in the climate of Adapazarı
  1. Tez No: 78660
  2. Yazar: İSMAİL GAYRETLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Isı pompaları kompresör, kondenser, evaporatör genleşme valfi gibi ana cihazlardan oluşmaktadır. Isı pompaları, ısıtma, soğutma amaçlı kullanıldığı gibi sadece ısıtma amaçlı olarak kullanılmaktadır. Isı pompalarının kullanım alanları olarak kombine sistemleri, endüstriyel amaçlı ve bina ısıtmalarını sıralayabiliriz. Bilindiği gibi ısı pompaları, düşük sıcaklıktan yüksek sıcaklığa ısı transferi yapan cihazlardır. Bu çalışma Adapazarı şartlarında yapılmıştır. Isı kaynağı olarak hava kullanılmış ve şehir şebeke suyu ısıtılmıştır. Soğutucu akışkan olarak Freonl2 gazı kullanılmıştır. Deney farklı günlerde ve farklı saatlerde gözlenmiştir. Şebeke suyunun sıcaklığının kaç derece arttığı gözlenerek bazı ısı transferi hesaplan yapılmış ve bu hesaplamalar grafik üzerinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY (ANALYZING OF HEAT PUMP IN THE CLIMATE OF ADAPAZARI) Heat pomps are composed of major devices such as compressor, condenser, evaporator and enlargment valve. Heat pomps used for heating and cooling as well as only heating purposes. The areas that pomps used are combine systems and heating the buildings for industrial and other purposes. As it is known heating pomps are the machines that transfer heat from low to high degre. This work is carried out under the conditions of Adapazarı. The city's running water is heated by using air as heat source. Freon 12 is used as cooling fuluid. Experiment is observed in different days and times. After observing how many degree of heat increased, some heat transfer calculations are made and these calculations are examined on the graphic. XI